Na Ukrajině se šíří ‚superbakterie‘. Podle německých lékařů jsou odolné vůči nejsilnějším antibiotikům

Na ukrajinských bojištích se objevil okem neviditelný nepřítel. Skupina německých lékařů varovala, že v předních liniích války se začaly snadno šířit bakterie a vyvinuly si odolnost vůči antibiotikům, napsal list El País. Lékaři rozsáhle analyzovali multirezistentní infekce nalezené v kostech a měkkých tkáních třinácti civilistů a jednoho vojáka – šest zraněných kulkami a osm výbuchem granátů a bomb – které převezli ke specializované léčbě.

Kyjev/Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka na Ukrajině podává raněným vojákům první lékařskou pomoc

V předních liniích na Ukrajině se šíří bakterie odolné vůči antibiotikům | Zdroj: Profimedia

„Zranění často dostávají neoptimální chirurgickou a antibiotickou léčbu. Důvodem je nedostatek zdrojů a přebývání v nesterilních podmínkách ve válečných zónách,“ upozornila podle El País specialistka na interní lékařství Maria Virginia Dos Santosová z Lékařské univerzity Charité-Berlin.

Nejhorší je, když někomu nemůžete zachránit život, říká lékař, který ošetřuje ukrajinské vojáky

Číst článek

Ze všech infekcí, které lékaři objevili, bylo třináct způsobeno multirezistentními gramnegativními bakteriemi (většinou Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii a Escherichia coli). Ty jsou odolné i vůči silným antibiotikům, což je důvod, proč jsou tyto patogeny popisovány jako „superbakterie“.

„V zásadě tomu rozumíme tak, že pokud se o normální bakterie zajímáme z medicínského hlediska, tak jde o onemocnění. Superbakterie je pak taková, která bude odolná vůči běžné léčbě,“ vysvětluje bakteriolog Ondřej Černý z mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Horší než AIDS a malárie

„Logistika léčby ve válce, rozsáhlé rány a infekce s dalším problémem polymikrobiální infekcí, způsobených kombinací bakterií, hub a parazitů s multirezistentními patogeny, činí tyto zranění extrémně složitými k léčbě,“ řekla Dos Santosová v úterý na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních chorob (ECCMID) v Kodani.

Nové zjištění se shoduje se studiemi, které provedli doktoři v konfliktních zónách v Iráku. I tam pozorovali, že válečné podmínky vytvořily vysokou míru bakteriální odolnosti. Kvůli ní zemře na celém světě více lidí než na nemoci AIDS a malárie dohromady. Odhaduje se, že do roku 2050 zemře každý rok na superbakterie 12 milionů lidí.

Doktoři z Lékařské univerzity Charité-Berlin zkoumali čtrnáct pacientů, deset mužů a čtyři ženy. Nejčastěji šlo o infekce kostí, objevily se i problémy ohledně implantátů, měkkých tkání a septické artritidy.

Deset lidí už lékaři propustili, stále však podstupují složité rehabilitační procesy, aby znovu získali pohyblivost končetin. Zbývající čtyři nadále podstupují léčbu, u dvou z nich se navíc projevily nové akutní infekce.

job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme