Japonsku dochází rýže. Její zásoby klesly na nejnižší úroveň za celé století
Japonské zásoby rýže klesají. V současnosti jsou na nejnižší úrovni za celé století. Podle vládních úředníků za to částečně může i nárůst turismu v zemi.
Podle ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu klesly v červnu zásoby rýže v soukromém sektoru na 1,56 milionu tun. To je zatím nejméně od roku 1999 a o 20 procent méně než minulý rok.
Částečně je na vině klimatická krize – vysoké teploty a nedostatek vody pěstování rýže neprospívá. V loňském roce Japonsko zaznamenalo nejteplejší září od počátku měření před 125 lety. Informuje o tom web The Spectator.
Čtrnáct japonských středoškoláků skončilo v nemocnici. Konzumovali ‚zakázané’ pálivé chipsy
Číst článek
Zároveň jsou ale podle úřadů na vině i turisti. V první polovině roku 2024 jich Japonsko přivítalo 17,78 milionu, což je o milion více než v letech před pandemií. Obrovský nárůst se připisuje relativně slabému jenu, který z Japonska činí levnou destinaci.
Ačkoli turisté významně přispívají japonské ekonomice, za poslední rok podle vládních údajů snědli 51 000 tun rýže – to je téměř třikrát víc než v roce předchozím.
Dalším faktorem může být ubývající zájem o samotné řemeslo pěstování rýže. Deník Mainichi provedl průzkum ve 107 obcích a zjistil, že 40 procent rýžových polí zůstalo neobhospodařováno nebo se zmenšilo.
Noviny citovaly Minehira Nakašimu, emeritního profesora univerzity Waseda a poradce asociace pěstitelů rýže, který odhadl, že od roku 1970 přišlo Japonsko přibližně o polovinu rýžových teras. Podle něj mladí lidé už nemají velký zájem stávat se zemědělci. „Je to těžká, nevábná práce ve vylidněných oblastech, kde prakticky není co dělat,“ uvedl v rozhovoru.
Obchodní cena rýže dosáhla 30letého maxima, velkoobchodníkům docházejí zásoby a některé supermarkety se podle japonských zpráv rozhodly nadále zvyšovat ceny a omezit nákupy.