Tiny house. Malý domek může být skromný, nebo drahý jako bydlení v Praze a zabírat lukrativní místo

Tiny houses, malá obydlí, která rychle a levně vyrostou kdekoliv, se do Česka dostala teprve před pár lety, ani v Americe nemají historii delší než třeba patnáct let. Stavby mohou být levné a skromné, nebo také luxusní a do posledního detailu navržené architekty. „Dobře vymyšlený tiny house je luxusní. Může mít saunu, splachovací toaletu, solární panely a cena pak je srovnatelná s bytem v Praze,“ říká autor knihy TINY HOUSE Radek Váňa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlet na malém prostoru třeba u lesa a ušetřit na stavbě, ale používat lokální dřevo a udržitelné materiály. Takové domky staví Jan Němec, který sám v tiny housu žije. Domek si postavili se ženou před pěti lety jako dočasné bydlení, než se vzmůžou na velký dům. Dnes se navrhováním bydlení živí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je fenomén tiny housů v Česku na svém vrcholu? A mohou malé domky umisťované do krajiny vyřešit bytovou krizi? Poslechněte si nový díl podcastu Vlna

„Chtěl jsem použít materiály přírodní a šetrné k přírodě. Náš tiny house je z modřínů z místního lesa a používáme přírodní izolaci. U nás to byl len, na jiných domech používám konopí nebo ovčí vlnu,“ popisuje Němec v podcastu Vlna Radia Wave a doplňuje, že první domek mu trvalo postavit rok, dnes už ho ale za ideálních podmínek zvládne postavit i za tři měsíce.

Přiznává ale, že čas od času musí s manželkou vyhodit část věcí, které nashromáždily a které se do domku o 18 metrech čtverečních zkrátka nevejdou.

Z knihy Radka Váni TINY HOUSE | Foto: Jakub Khan | Zdroj: Český rozhlas

„Minimální prostor pro bydlení znamená skromnost po všech stránkách,“ doplňuje architektka Pavla Melková. „Je to životní styl. Jenže v poslední době byly tiny houses převálcovány módním trendem a ten pojem se teď spojuje spíš s atraktivními malými objekty, které už nejsou skromné navzdory malému prostoru.“

„Myslím, že se z toho stává spíš napůl rekreační bydlení, napůl prostor k pronájmu a přijde mi důležité pojmenovávat to správnými slovy. Nesmí si to hrát na něco, co to není,“ zdůrazňuje architektka.

Malý dům, neskromný prostor

Dům, který nemá víc než 25 metrů čtverečních, v Česku nepotřebuje stavební povolení, pokud není připojen na sítě, upozorňuje v knize TINY HOUSE píše vydavatel internetového časopisu Archizoom Radek Váňa. Díky tomu může tiny house stát skoro kdekoliv, kde k tomu majitel sežene souhlas sousedů nebo třeba lesníků.

Do malého bytu se musí vejít velký. Kupujte metry kubické a jděte do výšky, doporučují architekti

Číst článek

„Pak se setkáváme s kontejnerovitými stavbami, které se dají umisťovat i tam, kde by nemohl stát normální rodinný domek. Tiny houses tak sice jsou na metry čtvereční malé, ale ve všěem ostatním zabírají hrozně moc a jsou neskromné,“ kritizuje architekta Melková a vysvětluje:

„Většina tiny housů má dnes obrovské okno a stojí na kraji lesa, kde vlastně žádný dům stát nemá. Je to blbé i vůči zvířatům. Ta neskromnost je v tom, že si beru prostor, výhled a klid.“

V přepočtu jako v Praze

Dobře promyšlené a propracované stavby navíc můžou být poměrně nákladné. „Nejlepší tiny housy v sobě mají řídicí jednotky, bateriová úložiště, solární panely, větrnou elektrárnu, splachovací toaletu nebo saunu. To všechno jsou velmi drahé technologie. A když se přepočte výsledná cena na metr čtvereční, tak jsme na cenách průměrného bydlení v Praze,“ doplňuje autor knihy TINY HOUSE Váňa.

Na návštěvě u Honzy Němce, který se věnuje stavění tiny housů | Foto: Jarda Petřík | Zdroj: Český rozhlas

Vyřešit krizi bydlení tak drobné stavby spíš nepomohou. „Tiny houses reagovaly i na dvouletou pandemii a příklon k chataření, chalupaření a vůbec snaze utéct někam do přírody. V Česku jich jsou stovky, tisíce. A dostupnost lokalit, kam by se daly umístit, bude čím dál menší,“ odhaduje Váňa.

Zájem o malé stavby už začíná klesat, potvrzuje Němec. „Vrchol poptávky byl v loňském roce, letos výrazně klesá. Jsme na polovině poptávky oproti minulému roku,“ dodává.

Poslechněte si celý podcast, audio je v článku nahoře.

Jarda Petřík, Hana Řičicová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme