Zdražení regulované složky více dopadne na některé podniky. Problém mají hlavně firmy s vysokou spotřebou energií, jako jsou železárny, cementárny, sklárny a další.
„Tam, kde my na hydrantu strávíme deset minut čistého času, co vytéká voda, tak technik nechá vodu vytékat hodinu dvě, protože mají menší průtok,“ přibližuje Ručka z firmy Voda Brno.
„Většina tiny housů má obrovské okno, stojí na kraji lesa, kde žádný dům stát nemá. Je to blbé i vůči zvířatům. Neskromnost je v tom, že si beru prostor, výhled a klid,“ kritizuje architektka Melková.
ČEZ nabízí aktuálně smlouvy s klesající cenou na příští dva nebo tři roky. Řešení vysoko zafixovaných cen z doby energetické krize hledají podle dřívějších vyjádření i ostatní dodavatelé.
Už letos mělo Ředitelství silnic a dálnic začít stavět obchvat Dasného a Češnovic na Českobudějovicku. Projekt, na který místní lidé čekají desítky let, se teď ale kvůli nedostatku peněz zastavil.
Loni pěstitel prodával sušený česnek. „Ale to bylo pracné na obdělání. Zaměstnáte moře lidí, co česnek čistí a tak. Samosběr svazků se mi zdá lepší,“ hodnotí.
Firma se specializuje na výrobu autodílů. Náklady na celou fotovoltaickou elektrárnu vyčíslila společnost Aisan Industry Czech, s.r.o. na 42 milionů korun za celkem 3500 panelů.
Ve ski areálu Monínec na Příbramsku budou mít sníh celý rok. Až do příští sezony. Nebudou na něm ale lidé lyžovat, mají ho pod speciální plachtou ze Švýcarska.
Do dalších měsíců bude hodně záležet na vývoji cen energií, které podle ministerstva průmyslu a obchodu už na trzích klesají. Rozhodne i to, jestli se České národní bance podaří zabrzdit inflaci.
Bydlíte ve velkém domě, který není zateplený? Nejspíš patříte mezi domácnosti, kterým letos nejvíce vzrostly výdaje na bydlení. I to ukazují nová data z projektu Česko 2022: Život k nezaplacení.
Server iROZHLAS.cz oslovil tři desítky státních úřadů, aby zjistil, jak chtějí šetřit energie. Zaměstnanci se budou muset teple obléct, zvyknout si na nové osvětlení a častěji chodit po schodech.
Celkovou poptávku po elektřině doporučila komise snížit do konce března příštího roku o desetinu. O celé sadě návrhů budou jednat unijní ministři energetiky 30. září.
Rostoucí inflace ukrajuje z rozpočtů domácností stále víc peněz. Češi tak začínají ve velkém šetřit. Někdy stačí malé změny, které nám ušetří až tisíce korun na konečném vyúčtování domácností. Jaké?
Městský úřad kvůli cenám energií nařídil podobným budovám systém EPC, který má za cíl šetřit energie. Do současnosti v nemocnici například fungovalo parní topení, které neodpovídalo emisním limitům.
Škol využívajících fotovoltaiku v Moravskoslezském kraji přibývá. Úspora a energetická soběstačnost jsou pro ně tak důležité, že jsou často ochotny skloubit probíhající stavbu s výukou.
Celkem 15 procent domácností v průzkumu uvedlo, že se zatím omezovat nemusí a dopady rostoucích cen necítí. 24 procent lidí se ale omezuje velmi výrazně, šetří například na potravinách.
Nemocnice v Uherském Hradišti už investuje do fotovoltaiky. Ta ve Zlíně nechala zateplit fasádu jednoho z objektů. A v Náchodě hledají cesty, jak vařit z levnějších potravin.
Úsporný tarif by měl pomoct lidem zvládnutí prudkého zdražování energií. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) nebude příprava opatření trvat dlouho.
Žitníková řekla, že vláda plánuje uspořit v hygienické službě v letošním roce 95 milionů korun. Zrušit by se mělo 134 míst, přitom o tento počet se v době pandemie počty míst na stanicích zvyšovaly.
„Musím ale rovnou zdůraznit, že vysoký výnos je vždy spojen s vysokým rizikem. Rodina si musí rozmyslet, jak moc si může dovolit riskovat,“ říká ekonom Pavel Peterka v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Silničářům dělala největší práci ledovka, která se díky kolísání teplot vyskytovala na různých místech. Stav silnic tak bylo zapotřebí hlídat monitorovacími jízdami.
Podle Vladimíra Sochora z ministerstva průmyslu a obchodu se vyšší investice při projektování vrátí v podobě úspor za vytápění. Od začátku roku do konce října úřady vydaly víc než 15 tisíc povolení.
Podle evropské směrnice musejí být stavby od příštího roku úspornější. Nutností bude nákup kvalitnějšího materiálu či technologií, které zamezí úniku tepla. Změna pravidel odstartovala stavební boom.
Čerpání evropských dotací na úspory energie je pomalé a proces schvalování žádostí o dotace dlouhý. Úspory energie tak byly ke konci loňského roku minimální.
Společnost Google v roce 2016 přesunula na firmu na Bermudách 19,1 miliardy dolarů, díky čemuž ušetřila na daních nejméně 3,7 miliardy dolarů (přes 78 miliard Kč).