EPU je nová turistická aplikace, se kterou se lidé můžou podívat do méně turisticky navštěvovaných oblastí. „Musíme něco udělat, aby se problém overturismu reguloval,“ říká autor aplikace.
Máme k dispozici mnoho průzkumů, které jednoznačně říkají, že občané v České republice chtějí vidět lepší ekologické chování. Jsou si vědomi, že to klima jsme si pokazili sami, říká Štefánková.
Voda, která se na mokřadní střeše předčistí, se navíc dál využívá. „Stéká do zásobní nádrže a odtud jde zpět do domu na splachování. Také se může používat na závlahu,“ vysvětluje Michal Šperling.
„Na světě je extrémní nespravedlnost. My si tady žijeme jak na obláčku v komfortu s tričkem za 20 korun, zatímco ho ušil někdo v bídě, špíně a bez přístupu k pitné vodě,“ kritizuje Rozárie Haškovcová.
Firma Forsea Food vypěstovala maso úhoře říčního z embryonálních kmenových buněk. Tento postup je podle firmy vhodný hlavně pro ryby a mořské plody, protože mají poměrně homogenní maso.
Česká vláda nedávno finančně podpořila kampaň Žeru maso. Teď se naopak Česko na klimatické konferenci OSN připojilo k prohlášení, že způsob toho, jak vyrábíme potraviny, musí být udržitelnější.
Zákaz výstavby nových nádrží je výborná zpráva i pro ornitology. Na místech, kde měly nové gigantické nádrže stát, totiž žijí vzácní dropi, vzdálení příbuzní pštrosů.
„Chtěl bych, abychom daňové zvýhodnění rodin s více dětmi realizovali ještě do konce volebního období. Ostatně je to priorita, kterou máme ve společném programovém prohlášení vlády,“ říká Jurečka.
„Tulákem se člověk spíš stává, než rodí. Já byl do 15 let městské dítě. Tehdy jsem ze dne na den po přečtení jedné celkem bezvýznamné knížky zamiloval do světa ptáků,“ popisuje Nevrlý.
V posledních letech se čím dál víc objevují kampaně fast fashion značek, které lákají na udržitelné kolekce, na recyklované nebo recyklovatelné materiály, na produkty z bio bavlny. Je v tom ale háček.
Zatímco v minulosti vedla výtvarníky k recyklaci a opakovanému používání materiálů nouze a nedostatek látek, dnes je motivem potřeba šetřit finance i prostory ve skladech.
Stát nyní nabádá občany, aby jezdili vlakem. I mě straší uhlíková stopa, a tak volím cestu z Paříže do dalekého Vesoulu ve východní Francii vlakem. Jenže na trati se objeví problémy.
Zatímco řada bezobalových obchodů v Česku ukončila provoz, prodejně v Sokolově se začalo dařit. A to ještě před rokem majitelé uvažovali o uzavření prodejny. Obchod plánuje, že rozšíří nabídku zboží.
„Většina tiny housů má obrovské okno, stojí na kraji lesa, kde žádný dům stát nemá. Je to blbé i vůči zvířatům. Neskromnost je v tom, že si beru prostor, výhled a klid,“ kritizuje architektka Melková.
„Korporace mají závazky k přechodu na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Ve chvíli, kdy jim česká energetika nenabídne zelenou elektřinu nabídkou, se budou dívat na jiné trhy,“ říká Martin Sedlák.
Český rozhlas se zavazuje k udržitelnost a Strategií 27. Šetrnější k životnímu prostředí chce být za pomocí instalace solárních panelů. Situaci ale komplikují finance.
Historička ekonomie Antonie Doležalová zdůrazňuje důležitost mezigenerační solidarity. „Už teď se musí stát ohlížet, aby jeho transfery mířily do udržitelné ekonomiky," říká v pořadu Leonardo Plus.
V Národním divadle se k vytápění prostorů využívá teplo z diváků i zářicích reflektorů. Na procesu se podílí i fotovoltaická elektrárna na střeše. Důvodem je snaha o šetření peněz.
Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA má do budoucna velké plány expanze svých turnajů. Více fanoušků cestujících letadly ale znamená větší uhlíkovou stopu.
Evropská unie schválila dva nové druhy hmyzu jako potraviny. Na potravinářském trhu mají zelenou mražení a sušení cvrčci domácí a larvy potemníků stájových.
Brněnští vědci zkoumali mořského žahavce a enzymy, které umožňují, aby svítil. Objev by mohl přispět k inovativnímu a především udržitelnému způsobu svícení.
Fotbalový klub Wolfsburg začal s udržitelností už před lety. Samotný tým jezdí na zápasy hlavně vlaky anebo elektroauty a jeho stadion využívá pouze proud z obnovitelných zdrojů.
„Les je veškerý zdroj života na zemi, zároveň je to ale také zdroj materiálu, který lidé těží a používají, a pracují s ním i zejména designéři,“ říká ředitelka festivalu Jana Zielinski.