Nákup pomůcek do školy většinu rodičů vyjde do pěti tisíc. Kroužky oproti loňsku moc nezdraží

Začátek školního roku se blíží a znamená pro rodiče často nemalé výdaje. Čeká je nejen nákup školních pomůcek, ale třeba i úhrada kroužků. Jak ukazuje nový průzkum České bankovní asociace a agentury IPSOS, většinu rodičů to vyjde na částku do pěti tisíc korun. Celkové výdaje by ale neměly být výrazně vyšší než loni a pomoci mohou i různé benefity zaměstnavatelů, akce obchodníků nebo organizace, které pomáhají rodinám v tíživé situaci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti se za čtrnáct let výrazně změnily, říká speciální pedagog Černý. Ilustrační foto

Některé školy dopředu posílají seznamy toho, co budou školáci potřebovat (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

„Jsme na to připravení, máme i speciální pultík, kde zákazníkům pomůžeme učebnice a sešity obalit,“ přibližuje dva týdny před začátkem školního roku prodavačka Jolana Tomášková z papírnictví v pražských Letňanech. Dodává, že ačkoliv největší nápor očekávají až s koncem srpna a začátkem září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Letos lze podle ní navíc pořídit některé školní potřeby levněji než loni, například batohy nebo pastelky. Čas, a taky peníze, rodičům zároveň ušetří, když s předstihem od školy dostanou seznam věcí, které jejich děti budou potřebovat. Vyhnou se tak tomu, že zbytečně nakoupí třeba štětce nebo obaly, které pak děti dostanou ve škole.

Seznam potřebných pomůcek dopředu dostává třeba otec tří dětí Milan Lebeda: „Dva týdny před začátkem školního roku dostanu e-mail se seznamem pomůcek a většinou máme všechno připravené už od prvního dne.“

On sám počítá s částkou kolem dvou tisíc korun na každé dítě. A podobné částky se chystá vynaložit i na jejich zájmové kroužky a sportovní aktivity. A ani tady by si letos rodiče neměli moc připlácet.

Finanční pomoc

Podle ředitele kanceláře Rady dětí a mládeže Ondřeje Šejtky se kroužky pod touto organizací zdražovat nechystají a stejně se vyjádřil i Jakub Reindl, ředitel kroužky.cz, která organizuje zájmové aktivity přímo ve školách.

1:56

Vydělávat ve škole? Teplické gymnázium nabídlo studentům brigádu, mohou dělat průvodce v bioparku

Číst článek

„Rodiče nečeká žádné velké překvapení, ceny zůstaly většinou stejné a někde jsme dokonce zlevnili,“ říká Reindl.

Za pololetí tak rodiče u běžných kroužků, jako je třeba angličtina nebo florbal, zaplatí zhruba patnáct set korun, ty náročnější na spotřebu - třeba keramika - vyjdou o zhruba tři sta korun dráž. Mnoha rodičům s úhradou nejen školních pomůcek můžou navíc pomoct i benefity od zaměstnavatele.

„S benefity pro volný čas lze pořídit například učebnice nebo knihy. Dále je možné zaplatit jazykový kurz nebo pořídit dítěti nové brýle,“ připomíná personální ředitelka benefitní společnosti Pluxee Martina Machová.

Možností je ale více. Rodiče v tíživé situaci mohou například získat jednorázovou pomoc Úřadu práce, za kalendářní rok jde o částku téměř padesát tisíc korun. A o podporu můžou žádat i přes projekt Darujeme kroužky dětem.

„17. září otevřeme novou výzvu. Máme připraveno patnáct set korun pro až dva tisíce dětí,“ popisuje ředitel kanceláře Rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka. A s další výzvou se počítá i pro následující pololetí.

Monika Ginterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme