Divoká 90. léta: 'Děkujeme, odejděte!' vzkázali ODS a ČSSD. Nečas je přirovnal k fašistovi

Výzvu „Děkujeme, odejděte!" zveřejnilo 17. listopadu 1999 šest bývalých studentských aktivistů z listopadu 1989 – Martin Mejstřík, Šimon Pánek, Igor Chaun, Vlastimil Ježek, Josef Brož a Vratislav Řehák. Text prohlášení kritizoval atmosféru v zemi a požadoval rezignaci vedoucích představitelů dvou hlavních politických stran – ODS a ČSSD.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace "Děkujeme, odejděte!" 3. prosince 1999 na Václavském náměstí

Demonstrace "Děkujeme, odejděte!" 3. prosince 1999 na Václavském náměstí | Foto: Pavel Wellner | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Obě strany signatáři vyzývali „k vypovězení opoziční smlouvy, která blokuje demokratické mechanismy a je příčinou strnulosti české politiky“.

Svobodná a divoká 90. léta

Ukázka je z knihy Svobodná a divoká 90. léta, která se věnuje nejrůznějším aspektům 90. let od politiky přes popkulturu a každodennost až po sport. Knihu si můžete objednat v Radiotéce Českého rozhlasu.

Už během prvního měsíce výzvu podepsalo zhruba 170 000 lidí. Dne 3. prosince se po deseti letech Václavské náměstí opět zaplnilo, když přišlo demonstrovat podporu výzvě nejméně 50 000 lidí.

Jeden z prvních signatářů Igor Chaun tam prohlásil: „Chceme dát politikům najevo, že nejsme masou robotů, kteří jednou za čtyři roky vhodí lístek do volební urny. Toto je naše společnost svobodných občanů a tato demonstrace projevem naší zodpovědnosti." Protesty měly velký ohlas v médiích.

Představitelé stran opoziční smlouvy nešetřili kritikou. Tehdejší premiér Miloš Zeman prohlásil, že politická reprezentace vzniká na základě svobodné vůle voličů, a to ve svobodných volbách. „A žádná, byť jakkoli masová demonstrace, která zahrnuje anarchisty i skinheady, komunisty i liberály, na tom nemůže nic změnit," dodal.

Podpora Havla, Čtyřkoalice i KSČM

Podle předsedy ODS Václava Klause šlo o pokus destabilizovat politickou situaci a změnit existující politické poměry v zemi. Poslanec Petr Nečas neváhal autory přirovnat k prvorepublikovému fašistovi Radolu Gajdovi. Z řad ODS se dokonce ozývaly hlasy, že požadované vypsání předčasných voleb by mohlo ohrozit naše přijetí do Evropské unie. Výzvu naopak podpořil Václav Havel, představitelé Čtyřkoalice i tehdejší předseda KSČM Miroslav Grebeníček.

I přes úspěšný začátek však výzva brzy vyšuměla do ztracena. V lednu 2000 vzniklo Sdružení „Děkujeme, odejděte!“, ale většina původních signatářů ho v následujících měsících opustila. V roce 2001 založili lidé z prostředí „Děkujeme, odejděte!“ politickou stranu Cesta změny, za kterou Martin Mejstřík v roce 2002 úspěšně kandidoval do Senátu. Strana ale jinak na politické scéně zůstala bez významu.

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme