Jakákoliv budova se dá zachránit, pokud není staticky narušená, říká architekt Okamura

Industriální turistika je na vzestupu. Dokládají to data z Dolních Vítkovic v Ostravě, kam loni zavítalo téměř 1,7 milionu návštěvníků. „Areál Dolních Vítkovic je bezpochyby největším turistickým lákadlem v Moravskoslezském kraji,“ říká náměstek pro regionální rozvoj a turistický ruch Jan Krkoška (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál Dolních Vítkovic v Ostravě je významnou industriální památkou v Česku.

Areál Dolních Vítkovic v Ostravě je významnou industriální památkou v Česku. | Foto: Boris Renner | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Zájem výletníků se ale podle něho nesoustředí jen na něj: „Turisté, kteří jedou do Dolních Vítkovic, navštíví i okolní atrakce – Hukvaldy, Jeseníky, Beskydy.“

Základní je ekonomický plán

Architekt a děkan Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci Osamu Okamura sleduje přestavbu vítkovického areálu od samého počátku a má za to, že jde o transformaci na velmi vysoké evropské úrovni.

Inspiraci vidí například v německém areálu Zollverein, který je zařazen mezi světové dědictví UNESCO, nebo ve Slezském muzeu v polských Katovicích.

Další industriální památku stejného významu, jako jsou Dolní Vítkovice, v Česku podle něj nemáme. Připomíná ale zdařilé rekonstrukce menších objektů, jako je brněnská galerie Vaňkovka nebo holešovická galerie DOX.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

„Jakákoli budova se dá do značné míry zachránit, pokud nejde o stavbu, která je nějak staticky narušená,“ vysvětluje Okamura. „Otázka je, nakolik je daný areál výjimečný. Ten ostravský byl roku 2002 zapsán mezi národní kulturní památky a zaslouží si tak nejvyšší pozornost.“

Velmi důležitý je prý v souvislosti s obnovou industriálních objektů dobrý ekonomický plán na to, jak stavbu nadále využívat. Rekonstrukce a udržování jsou totiž velmi nákladné.

Věra Štechrová, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme