‚Výhledu nebrání jediný strom.‘ Po požáru v Českém Švýcarsku lze Pravčickou brán spatřit téměř odevšad
Rychle zarůstající spáleniště po loňském požáru v Českém Švýcarsku nemají v Česku obdoby a jsou velmi atraktivní. Díky ohni se otevřely zcela nové výhledy. Pár set metrů od obce Mezná směrem do Hřenska shořely rozsáhlé části lesa a právě tudy vede Mlýnská cesta. Správa Národního parku využila vyhořelé svahy a postavila na severním okraji cesty výkonný dalekohled, kterým lze pozorovat Pravčickou bránu jako na dlani.
Mlýnská cesta, označená žlutou turistickou značkou, vede po vrstevnici a ještě pár set metrů od Mezné není moc poznat, že by tu vloni řádil tak silný požár. Náhle však les prořídne a zčerná, v hrabance leží ohořelé smrkové klády, mezi kterými se tyčí odolné listnáče.
Z lesa se stává syrová mýtina, kterou zarůstá brčálově zelený mech. Směrem na sever se náhle objeví svah plný ležících pahýlů a v pozadí majestátní pískovcové hradby. Z cesty vede pěšina do ohrady vyznačené tlustým provazem, kde stojí zabetonovaný dalekohled.
V Českém Švýcarsku začíná turistická sezona. Na návštěvníky čeká třeba dalekohled na Mlýnské cestě
Číst článek
S batohem na zádech se k němu sklání turista Jiří Kunc z Plzně a zaostřuje. „Restauraci pod Pravčickou bránou vidím, i postavičky, jenom hlavní turistická stezka je skrytá mezi skalami.“
Z Mlýnské cesty je to k Pravčické bráně vzdušnou čarou necelý kilometr a ve výhledu nepřekáží jediný strom, Jiří Kunc proto vidí i věci, které by asi nikdo vidět neměl. „Přímo na Pravčické bráně někdo stojí, pokud vím, tam se nesmí,“ usmívá se nad svým objevem a předává místo u dalekohledu kamarádovi Ondrovi Vitákovi.
„Je tam několik lidí, jeden má červenou bundu.“ Kdyby tohle viděli strážci Národního parku, mohli by pěkně provětrat peněženky lidí na koruně Pravčické brány. Ve správním řízení může úřad udělit pokutu do výše sto tisíc korun.
Bez požáru by vyhlídka nebyla
K dalekohledu se naklání Kateřina, která vyrazila na výlet z Děčína. Také se diví tomu, že se někdo odváží takhle brutálně porušit pravidla, na druhou stranu ona sama na Pravčickou bránou nechodí.
Odklízení kůrovcového dřeva by požár v Českém Švýcarsku nezastavilo. Podle vědců by byl rozsáhlejší
Číst článek
A není to kvůli tomu, že je místní a jezdí sem často a pravidelně. „Nelíbí se mi, že musím při cestě na Pravčickou bránu zaplatit vstupné a pak si teprve můžu dát čaj v hospodě. A co si budeme povídat, Pravčická brána je vidět odevšad, jenom ne z Pravčické brány.“
Turisté se rozesmějí a souhlasně pokyvují hlavami. Kateřina vysvětluje, že jí požár v Českém Švýcarsku vlastně nevadil. „Tahle oblast je původně chráněná kvůli pískovcovým věžím, a konečně jsou ty skály vidět. No nevím, jestli by mě za tenhle výrok nezavřeli.“
„Kdyby tu neshořel les, nebude nic vidět,“ přidává se turista Milan Voráček z Plzně a dodává sarkastickou poznámku, že by se tím měly inspirovat i jiné národní parky. Ozve se další salva smíchu, turisté se pobaveně rozcházejí a nechávají místo další partě s batohy.
V Českém Švýcarsku začíná turistická sezona. Na návštěvníky čeká třeba dalekohled na Mlýnské cestě
Číst článek
Mlýnská cesta je podle mluvčího národního parku Tomáše Salova zatím jediná vyhlídka s dalekohledem, která po požáru vznikla. „Tím, že oheň otevřel výhledy na různé skalní masivy, nevylučujeme, že zkusíme do budoucna najít i další atraktivní místa.“
Tomáš Salov připomíná, že samotný vrchol Pravčické brány je pro turisty nepřístupný od roku 1982 a turisté se vystavují postihu. „Strážci se vždy snaží nejdříve řešit věci domluvou. Na místě hrozí na místě pokuta do výše deseti tisíc korun.“