Výjimkou bude silvestrovská noc, kdy bude možné petardy odpalovat od 24.00 do 01.00. Obec chce rovněž apelovat na prodejce, aby prodej zábavní pyrotechniky ukončili.
Hořet začalo na přístupové cestě k Pravčické bráně ve čtvrtek odpoledne. Na místě policisté v souvislosti s možnou příčinou požáru zadrželi jednoho člověka, občana Německa.
„Žádné nebezpečí tam nehrozí, ohořelé stromy po loňském požáru jsme v lednu zlikvidovali a další v blízkosti turistické cesty nejsou,“ uvedl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Policie uvedla, že silnice od hotelu Klepáč v Hřensku na Meznou a Mezní Louku je v obou směrech uzavřená. Stojí na ní vozidla hasičského sboru.
Po loňském ničivém požáru pracovali strážci parku společně se značkaři Klubu českých turistů na tom, aby návštěvníky bezpečně provedli po území národního parku.
Stejnou cestou, kterou se turisté vydají k Pravčické bráně, se ale budou muset vracet zpátky do Hřenska. Naopak nepřístupné dál bude samotné požářiště.
V členitém skalnatém terénu je vysoké riziko zřícení skal, pádu odumřelých nebo uhořelých stromů. Správa parku ve spolupráci s Českou geologickou službou monitoruje stabilitu skalních svahů a skal.
Z původních 1000 hasičů, kteří s požárem bojovali na začátku týdne, jich nyní na místě zůstává přibližně 120. V sobotu se mají domů začít vracet evakuovaní lidé.
Ohniska objevená drony v okolí Bouřňáku a Pravčické brány se vyskytují blízko sebe a nevznikají nečekaně v jiných oblastech, což je podle mluvčí hasičů Martiny Götzové dobrá zpráva.
V noci byl podle hasičů na místě klid. Nad požářištěm opět krouží speciální drony. Ranní průzkum těch dronů zaznamenal hned několik menších ohnisek v oblasti Pravčické brány a Bouřňáku.
„Já jsem si soutěsky prošel a musím říct, že jsem byl trochu zhrozen tím, v jakém stavu se nacházejí. Především nám jde o přístupové cesty.“ Říká starosta.
„My bychom byli rádi, kdyby příští pátek již mohlo dojít k ukončení zásahu na těch jižních sektorech a tam už bychom to území mohli předávat národnímu parku,“ řekl mluvčí hasičů Kavka.
„I přes naše opakované apely se v sobotu v podvečer dva nezodpovědní muži a jedna žena vydali na Pravčickou bránu, a to přes dosud neuhašená místa,“ uvedla policie.
Urgent ID je možné koupit jako náramek nebo přívěšek na krk nebo na opasek. Pomáhat může nejen jako identifikátor zraněných, ale je vhodný i pro děti a seniory.
Důstojnou a hlavně bezpečnou cestu k Pravčické bráně začala budovat Správa národního parku České Švýcarsko. Celkem 150 tisíc lidí se dosud každý rok muselo vejít na úzkou silnici bez chodníku za obcí Hřensko. Čekal je tak nepříjemný pochod mezi auty a motorkami.
Pravčická brána na Děčínsku a další podobné skalní útvary vznikly tak, že se skály samy zbavovaly zbytečné váhy. Zjistil to česko-americký tým odborníků.
Skalníci v Českém Švýcarsku už dvacet let pečlivě sledují pohyby Pravčické brány. Během roku se kvůli změnám teplot posune o několik milimetrů. Kontrolují ji nejen kvůli bezpečnosti dvou set tisíc turistů, kteří tam ročně projdou, ale snaží se také odhadnout, za jak dlouho by se skalní brána mohla zbortit.
V Národním parku České Švýcarsko zemřel asi padesátiletý turista. Našli ho u Pravčické brány. Terén v okolí je velmi náročný, tělo tak museli složitě snášet dolů. Proč muž zemřel, zatím není jasné, zjišťovat to bude soudní lékař.
Pravčická brána v národním parku České Švýcarsko bude delší dobu nedostupná. Turisté se tam dostanou ještě dnes, od zítřka ale bude areál až do konce března příštího roku uzavřený. Dojde na obnovy přístupových cest a další nutné práce, které nebylo možné uskutečnit v průběhu turistické sezóny.