Obětí 'skimmingu' u bankomatů přibývá. Nejúčinnější obranou je zakrývat PIN

Hlásí mi to nedostatek hotovosti! Možná znáte ten stud a rozčarování, když platíte kartou, víte, že peněz je na ní dost, a přesto tuhle větu od prodavačky slyšíte. Přesně takovou bezvýchodnou situaci nedávno zažilo hned několik Čechů. Stali se totiž obětí takzvaného skimmingu, tedy zkopírování platební karty přímo v bankomatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat

Bankomat | Foto: Tomáš Adamec

Studentka Tereza je při vybírání peněz z bankomatu obezřetná.

„Vím ze zpráv, že se to děje, takže se snažím se koukat, jestli tam není něco podezřelého, co vypadá divně,“ říká a dodává, že také vždy pečlivě zakrývá klávesnici při zadávání PIN. „Myslím, že jsou kamery, které to mohou snímat.“

Šéfredaktor serveru měšec.cz Dalibor Chvátal Terezin postup naprosto schvaluje. Dodržování základních pravidel dokáže skimmingu zabránit, protože zloději používají nejen čtečku karet, ale také kameru, která bývá v liště nad rámem obrazovky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se bránit zneužití platební karty, zjišťovala Alžběta Havlová

„Zakrývání PIN není ochrana jenom pro toho člověka, který stojí za mnou, ale je to základní pravidlo, jakým ochráním svou kartu před zlořády, kteří by chtěli zneužít tyto údaje,“ vysvětluje Chvátal.

Zvýšený počet případů skimmingu ale nepovažuje za nic výjimečného. A přirovnává to ke krádežím kabelek.

„Když se podíváte na objem transakcí placení kartami a výběru hotovosti a počet různých podvodů, které jsou v oblasti platebních karet, tak to jsou promile, která jsou počítána na podvody. Takže v tom je objemu je stále bezpečné používat platební kartu oproti třeba hotovosti.“

Zloději vždy bývají o krok napřed

Zkrátka zneužitelné je všechno. Posledním důkazem je Břeclav, Brno a slovenská Bratislava - tam všude lidé v minulých dnech vybírali peníze z hacknutého bankomatu.

Zloději do něj namontovali techniku, která kopírovala karty. Peníze pak putovaly do Kalifornie a na Tchajwan. V minimálně jednom případě použili nejnovější model skimmovacího zařízení, které má stejnou zelenou barvu jako bezpečnostní nástavec na vstupu pro kartu.

„Pořád ten nástavec má smysl, ale jsme si vědomi, že vždycky pachatel, který chce provést nějakou nekalou činnost, vždycky může být o krok napřed,“ podotýká Dalibor Chvátal.

Shrnutí na závěr - na výběr peněz je potřeba se soustředit, PIN důkladně zakrývat a na kartě mít nastavené hotovostní limity.

Alžběta Havlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme