CIA přiznala řízení vládního převratu v Íránu v roce 1953
Americká zpravodajská služba CIA poprvé oficiálně přiznala, že řídila íránský vládní převrat v roce 1953. Pučisté tehdy svrhli demokraticky zvoleného premiéra Muhammada Mosaddeka, který byl v úřadě pouhé dva roky.
Ve Spojených státech po 60 letech příslušné dokumenty zveřejnil nezávislý Národní bezpečnostní archiv při Univerzitě George Washingtona.
Role CIA ve spolupráci s britskou MI6 byla ale známa už od roku 1954. Poprvé ji oficiálně přiznala bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v roce 2000.
Když premiér Mosaddek nastoupil do úřadu, vyvlastnil veškerý naftový průmysl, který vybudovala britská a později britsko-perská společnost British Petroleum.
Spolupracovník Českého rozhlasu v USA Dušan Neumann okomentoval v Odpoledním Radiožurnálu přiznání CIA, že řídila íránský převrat v roce 1953
Od teheránské konference v roce 1943 bylo Západu jasné, že se Sovětský svaz pokouší ustavit své základny v Íránu, a léta 1951 až 1953 byla posledními lety Stalinovy paranoiy. To vyvolalo na Západě obavy, že by se Írán mohl dostat za železnou oponu do sovětského tábora.
Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, že podněcování převratu začalo mediálními akcemi tajných služeb proti Mosaddekově vládě a organizováním demonstrací. CIA poté investovala pět milionů dolarů, což tehdy byly velké peníze, aby získala na svou stranu velení íránské armády.
Vláda byla svržena a Mosaddek byl odsouzen k smrti. Rozsudek nikdy nebyl vykonán, zemřel v poklidu v Teheránu v roce 1967.