Dočištění vody, práce pro řasy. Rozkládají léčiva a pohltí i těžké kovy, slibují si brněnští vědci
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity vypěstovali v tzv. bioreaktorech velmi zdatné řasy, které dokážou z vody vyčistit zbytky hnojiv, anebo dokonce i léků, od paralenu až po antibiotika. Laboratorní experimenty se, zdá se, vyvíjejí velmi slibně.
„Tady máme naše bioreaktory. V každém žlábku máme nějakou trošku jinou řasu,“ ukazuje Jan Veselský v laboratoři biotechnologií životního prostředí agronomické fakulty Mendelovy univerzity, na soustavu několika žlábků, na jejichž povrchu rostou řasy, přes které protéká voda.
Dočištění vody, práce pro řasy. Rozkládají léčiva a pohltí i těžké kovy, slibují si brněnští vědci
Řasy vodu čistí. „V každém žlábku jsou různé řasy s různými bakteriálními partnery, které vychytávají zbytky různých pesticidů nebo léčiv,“ vysvětluje Veselský. „Spolu s nimi tam je různé množství bakterií a mikroskopických hub, které dokážou postupně, po kouskách molekuly rozkládat na sloučeniny, které jsou běžné a vlastně neškodné.“
Prvky těžkých kovů sice řasy rozložit neumí, přesto by i s nimi mohly pomoci. „V tomto případě je alespoň dokážou uzavřít dovnitř svých buněk a tím je odstranit z vody,“ dodává Veselský.
Fosfor odbourá rychle
Čištění těžkých kovů, stejně jako zbytků antibiotik, vědci teprve testují a definitivní výsledky ještě nemají. Podle vedoucího laboratoře biotechnologií životního prostředí Mendelovy univerzity Pavla Chaloupského už ale otestovali odbourávání některých jiných léků.
Experimentovali jsme například s paracetamolem, což je součást paralenu, nebo s ibuprofenem. Pozorovali jsme úbytek až 80 % v průběhu pěti dní,“ popisuje Chaloupský.
Do vodních toků se dostává také fosfor a dusík, ať už z domácností, nebo se zbytky hnojiv z polí. Vědci se proto se svými bioreaktory zaměřili taky na ně. „Například ten fosfor, tam to jde rychle. V řádu hodin dochází k úbytku 90-95 %. U dusíku je to pomalejší, tam může trvat odstranění do těch 80 % zhruba týden,“ poukazuje vedoucí laboratoře.
V čistírnách odpadních vod by se řasy mohly uplatnit úplně na konci celého procesu. Sloužily by pro poslední dočištění vody. „Byly by to takové velké plochy, kde bychom řasy pěstovali a ony by za nás prováděly tu práci čištění,“ popisuje Chaloupský. Vědci chtějí své řasy otestovat v nejbližších měsících i v čistírně odpadních vod v Židlochovicích nedaleko Brna.