Vědci zaznamenávali, na jaké potraviny a jak dlouho se na ně děti dívaly. Podle Dany Hübelové z Mendelovy univerzity tak zjistí, co děti na jídlech láká.
Z dřevotřísky se už desítky let vyrábí nábytek i stavební materiály. Vědci z Mendelovy univerzity ale teď testují takzvanou konopotřísku. Dřevo je v ní nahrazeno technickým konopím.
Do vodních toků se dostává také fosfor a dusík, ať už z domácností, nebo se zbytky hnojiv z polí. Vědci se proto se svými bioreaktory zaměřili taky na ně.
Evropská unie, a tedy i Česká republika, se zavázala do roku 2030 snížit plýtvání jídlem na polovinu. A právě podobné výzkumy můžou podle vědců ukázat, na co se zaměřit.
Letos už senzory na traktoru zachránily na třicet zvířat, která by jinak traktor se sekačkou usmrtil. Zemědělci ze školního podniku v Žabčicích při Mendelově univerzitě v Brně je testují od května.
Každý Čech ročně vyhodí 91 kilogramů potravin. V celé zemi je to 1,9 milionu tun ročně. Odhady se ale liší – podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně průměrný Čech do koše vyhodí zhruba 54 kilogramů.
Z prvních dat výzkumu vyplývá, že mladí oproti starším generacím jedí méně trvanlivých a více čerstvých potravin. To by mohlo naznačovat, že jedí zdravěji. Také to ale znamená, že potraviny málo suší.
Česká policie spolupracuje i se sbory jiných zemí a Interpolem. Data této metody by mohla vytvořit mezinárodní databázi, která pomůže mapovat původ a putování zásilek drog nebo padělaných léčiv.
Výzkumníci z Brna zkoumají, jestli jídlo z rozvozu může obsahovat nebezpečné bakterie. Ty se v pokrmu množí, když jeho teplota klesne pod 60 stupňů Celsia. Strávníkům mohou způsobit zažívací potíže.
V Česku se zvyšuje počet vlků. Odborník z Mendelovy univerzity Miroslav Kutal ale tvrdí, že pravděpodobnost přímého setkání vlka s člověkem je stále velmi nízká.
Odpadní voda, ve které jsou rybí výkaly nebo zbytky krmiva, se vypouští rovnou do kanalizace. Doktorand Mendelovy univerzity chce tuto vodu zachytávat a využívat ji dál třeba jako hnojivo.
Mendelova univerzita je podle Roberta Plagy první českou vysokou školou, kde se úřad odebráním institucionální akreditace zabýval. Zároveň avizoval, že úřad zahájí na univerzitě další kontrolu.
„V odvolání se univerzita ohradila proti rozhodnutí o zániku oprávnění uskutečňovat vzdělání ve třech zmíněných doktorských studijních programech,“ napsala instituce.
„Z dat telemetrického obojku víme, že se vlk pohybuje v teritoriu domovské smečky,“ vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Národní akreditační úřad pro vysoké školství po vyřízení námitek předkládá výsledky kontroly na brněnské Mendelově univerzitě. Co z výsledků vyplývá a jaký dopad to bude mít pro univerzitu?
Rozhodnutí propustit mladého vlka z péče záchranné stanice předcházelo detailní zhodnocení zdravotního stavu veterináři a analýza DNA, která určila příslušnost ke konkrétní krušnohorské smečce.
Organizace na základě deseti kritérií oznámkovala kampaně kandidátů jako ve škole. Nerudová dostala známku 2,1. Za ní skončili se známkou 2,7 shodně senátor Marek Hilšer a generál Petr Pavel.
Debaty Blesku se nezúčastnil bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš svůj krok zdůvodnil tím, že média chtějí dělat z prezidentské volby show, což si prezidentský úřad nezaslouží.
„Média, vlivové skupiny i protikandidáti Nerudové se budou chtít chopit příležitosti a jít proti ní. Posun hlasů mezi uchazeči může někomu z nich dát stopku už v prvním kole,“ říká Ladislav Mrklas.
„Nasbírali jsme více než 100 tisíc podpisů. Všechny podpisy jsme pečlivě kontrolovali a vyřadili asi 15 až 20 procent. Takže jsme odevzdávali 82 628 podpisů,“ uvedla Nerudová.
„Máme technologie, které mohou vyprodukovat buk za vegetační sezonu. Ale chybí tady široké spektrum dřevin. Pořád jsme orientovaní na klasické druhy, tedy smrky, borovice, buky a duby,“ říká Pokorný.
„Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává dostupnou potravu,“ říká Miroslav Kutal z Hnutí Duha.