Také kojoti umí dělat psí oči. Psovité šelmy je používaly dřív, než přišel člověk

Výraz tváře, kterému říkáme psí oči, není jen doménou psů. Badatelé z Baylor University ho pozorovali i u dalších volně žijících psovitých šelem, například u kojotů, psů hyenovitých nebo šakalů. Není proto pravděpodobné, že souvisí pouze se zdomácněním psa.

Texas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí oči

Tvářová mimika je typická pro všechny savce (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Když se vnitřní část obočí u psa zvedne a vnější část oka posune dozadu, u člověka to vyvolává sympatie. „Donedávna si vědci mysleli, že když byli psi roztomilí, dostávali lepší potravu nebo zacházení,“ připomíná evoluční biolog Lukáš Kratochvíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Které šelmy umí dělat psí oči? Čím je zajímavý nález ostatků vlka starého 44 tisíc let? Jaký rytmus naší mluvy vyhovuje psům? Odpoví Laboratoř Martiny Maškové

Jenže nová studie říká, že zvířata podobný výraz tváře ukazují v jiných kontextech. „Nejen když se dívají na pána nebo na sebe, ale i když jsou sama,“ upozorňuje Kratochvíl. Článek o tom zveřejnil odborný časopis Royal Society Open Science.

Sdílení emocí

Tvářová mimika je typická pro všechny savce. Míra, jakou vyjadřují emoce obličejem, se u nich ale liší. „Silná je tato schopnost hlavně ve skupinách, kde je větší potřeba sdílet emoční stavy,“ vysvětluje zoolog a odborník na vlky Pavel Hulva.

Vlci podobný výraz tváře dříve také používali. Proč tuto schopnost ztratili, se neví. „Třeba mají jinak posazené oči, tak už to nepotřebují,“ říká Lukáš Kratochvíl. Můžou ale signalizovat submisivní postavení jinak, třeba nastavováním břicha, mají také jiný akustický repertoár.

Oční bělmo

Zdomácnění psa probíhalo řadu tisíciletí. „Ze začátku tady určitě nebyla gaučová plemena, začínalo to spíš spoluprací při lovu. Možná je sbližování přes komunikaci očima velmi staré,“ uvažuje Pavel Hulva.

Pes utekl, zaštěkal, seniorka se lekla a upadla. Majitel feny zaplatí za nedbalost skoro milion korun

Číst článek

„Měli jsme doma lišáka a psí oči uměl dělat hodně dobře, bude to asi obecný juvenilní znak,“ dodává vědec s tím, že pohled lišky je zároveň trochu kočičí, má svislé zornice.

Poukazuje i na to, že člověk má světlé bělmo, je proto patrné, kam směřuje jeho pohled. „Zřejmě se to vlci, předkové psů, naučili číst,“ uvažuje vědec. Zatímco u většiny savců je oční bělmo tmavé, u psů je také světlé, což souvisí s koevolucí lidí a psovitých šelem.

Které šelmy umí dělat psí oči? Čím je zajímavý nález ostatků vlka starého 44 tisíc let? Jaký rytmus naší mluvy vyhovuje psům? Poslechněte si celou Laboratoř v audiozáznamu výše. Moderuje Martina Mašková, debatují biologové Pavel Hulva a Lukáš Kratochvíl, spoluúčinkuje herečka Martina Hudečková.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme