Vikingy skolilo ochlazení v Grónsku, zjistili vědci. Klima ostrova bylo v době osídlení mnohem teplejší
Vikingské pojmenování Grónska jako Zelené země možná nemuselo být až takovým výmyslem, jak si lidé dlouho mysleli. Naznačují to závěry studie, která zkoumala vývoj klimatu největšího ostrova v severním Atlantiku. A zjistila, že - obrazně řečeno - staří Seveřané nemuseli být až tak nezdolní a nebojácní, alespoň pokud jde o zimu.
Objevitel Grónska Erik Rudý, pod jehož vedením se na něm v 10. století usadili Vikingové, vůbec nemusel být lhář, jak si o něm lidé mysleli. Erik podle dávných historiků ostrov pojmenoval Zelená země proto, aby na něj přilákal víc osadníků.
Další dílek do skládačky globálního oteplování. Mokřady pod ledovcem vypouští metan do atmosféry, uvádí studie
Číst článek
Studie vědců z americké Severozápadní univerzity v Chicagu teď potvrdila domněnky, že Grónsko mohlo být v Erikově době mnohem pohostinnější. Druhým závěrem je zjištění, že konec severských osad v Grónsku v 15. století souvisel s opětovným ochlazením.
O tom, že vikinské osídlení Grónska zásadně ovlivnilo klima, historici spekulovali už dřív. Nedokázali to však potvrdit. Údaje o vývoji klimatu v různých částech světa se zakládají na různých metodách - především na zkoumání letokruhů stromů. Tato metoda se ale kvůli nedostatku místních stromů v Grónsku použít nedala, takže vědci jen předpokládali, že i Grónsko ovlivnilo celkové oteplení klimatu kolem roku 1000 našeho letopočtu, které vedlo k velkému rozmachu zemědělství ve středověké Evropě.
,Velká jako Manhattan.‘ Vědci se obávají jeskyně v antarktickém ledovci, značí rychlejší tání
Číst článek
Výzkumníci nakonec použili jinou metodu - zkoumali bahenní usazeniny na dnech grónských jezer. Ve vrstvách nenarušených sedimentů našli velké množství mrtvých mušek, které ale k životu potřebovaly poměrně příznivé přírodní podmínky, tedy dostatek zvířat i rostlin.
Díky tomu vědci zjistili, že v době severského osídlení Grónska tam byly teploty asi o jeden a půl stupně Celsia vyšší než v současnosti a v létě běžně dosahovaly asi deseti stupňů. Na začátku patnáctého století ale teploty poklesly, což do roku 1450 znamenalo konec severských osad v Grónsku.