Mezi poznamenanými povodněmi je také rodina Demkových z Karlovic. „Stále je tady voda. Jakmile přestaneme topit a vysušovat, voda je zpátky,“ říká Andrea Demková.
Během letošní sezony přicházeli lidé na Kratochvíli nejen na klasické prohlídky, ale i na různé akce v zahradě. Přesto památkáři zaznamenali propad návštěvnosti.
„Ve výše položených oblastech na Jesenicku, na Krnovsku není možné zatopené domácnosti dobře vysušit ještě před zimou,“ vysvětluje Dan Petrucha z Člověka v tísni.
„Včelstvům se relativně dařilo, s tím, že letos nebyl úplně příznivý rok na vytáčení medu pro včelaře, takže včelaři měli spoustu práce s medem,“ vysvětluje včelař Martin Paleček.
Slova Green Deal vzbuzují velké vášně. Před eurovolbami někteří politici mluví o „zeleném ideologickém šílenství“, „tragédii“, další ale také o potřebě Green Dealu a jeho opravě.
Zatímco na většině území Česka bude v sobotu sněžení postupně slábnout, na východě naopak zesílí. V Beskydech může připadnout 5 až 10 centimetrů sněhu, v nejvyšších polohách i kolem 15 centimetrů.
Ranní mrazy nejsou v březnu v Česku výjimečným jevem, a to nejenom v mrazových lokalitách. Koncem loňského března noční mrazíky poškodily na Moravě část kvetoucích stromů v sadech.
Kanadská provincie Alberta nabízí v zimě turistům pestrý program. Ne všichni se ale za oceán vypraví jen na otočku, můžete tam potkat nápadně velké množství mladých Čechů a Češek.
„Nižší polohy Beskyd a Šumavy, Českomoravská vrchovina, Krušné hory. To jsou jednoznačně nejvíce ohrožené lokality na našem území,“ shodují se hydrometeorologové Martin Pecha s Tomášem Fryčem.
Některá střediska ve Francii nebo Rakousku byla letos téměř bez sněhu. Ve Spojených státech vlekaři také hlásili významný úbytek sněhu, a to až o polovinu oproti běžné sněhové pokrývce.
Současné proměnlivé počasí podle Míkové předpovídaly už první klimatologické modely v 90. letech, přestože byly oproti těm současným mnohem méně sofistikované.
Sněženky kvetou už déle než dva týdny, raší i lísky nebo olše. Alergici začínají pociťovat první příznaky. Na řadě míst to už vypadá jako na jaře. Byla letošní zima opravdu extrémně teplá?
Zatímco Nové Město na Moravě bylo tento týden dějištěm mistrovství světa v biatlonu, americké středisko Blue Knob v Pensylvánii hostilo Bača Cup. Lyžařské závody českých a slovenských krajanů.
„Podporujeme hlavně ty, kteří o své domovy částečně nebo úplně přišli, ale přesto se chtějí vrátit domů,“ říká starosta zdevastované obce v Mykolajivské oblasti.
O víkendu teploty v Česku vystoupají až na 15 stupňů Celsia. Bude většinou oblačno s deštěm. Ve vyšších polohách bude možná v příštím týdnu i padat sníh.
Už skoro dva roky žijí obyvatelé ostřelovaných ukrajinských měst ve sklepích svých domů, v zimě je jejich život mnohem těžší než v jiných ročních obdobích.
Jihlavští cestáři připraví a spotřebují letos v zimě až deset tun asfaltové směsi denně. Kvůli vrtkavému počasí s častým střídáním teplot se totiž výtluky dělají na silnicích víc než v jiných letech.
Svišť si stoupne na pařez, kde podle toho, jestli uvidí svůj vlastní stín, nebo ne, předpovídá další trvání zimy. Když stín vidí, bude zima ještě šest týdnů. Když ne, přijde brzy jaro.
V této zimě zatím napadlo průměrné množství sněhu. Jenže zima je jako většina předchozích nadprůměrně teplá. Proto ani na horách z napadaného sněhu v polohách pod 1000 metrů nad mořem moc nezbylo.
V Krkonoších platí výstraha před zledovatělým terénem na hřebenech. Na Sněžce zemřeli v pondělí dva lidé. Podle záchranářů šlo o polské turisty, kteří z vrcholu spadli do údolí říčky Lomniczky.