Antivirus: ransomwarový gang LockBit se oklepal z policejního zásahu a vydírá další oběti
Dva zatčení pachatelé, zajištěné servery a kryptoměnové peněženky. Zátah na jednu z nejnebezpečnějších kyberkriminálních skupin měl ukončit sérii vyděračských útoků. Jenže ostatní pachatelé v nich pokračují. Nově jako pomstu plánují útoky na státní úřady.
„Hackli jsme hackery.“ Tak prezentovala skupina vedená americkou FBI a její britskou obdobou NCA zásah proti kyberkriminální skupině LockBit. Ta útočila na oběti po celém světě, kradla a šifrovala jejich data a následně požadovala výkupné: za obnovení dat i za to, že je nezveřejní.
LockBit je známý tím, že ani po zaplacení výkupného dohodu nedodrží a data zveřejní nebo prodá dál. Jak je skupina nebezpečná? Poslechněte si Antivirus
Podle amerických úřadů zaútočili pachatelé na více než dva tisíce společností a na výkupném získali okolo 120 milionů dolarů. Letos v únoru se jim podařilo získat přístup k justičním datům v americkém okrese Fulton, kde probíhá i mimořádně sledované vyšetřování exprezidenta Donalda Trumpa.
Únik dat tedy ohrožuje nejenom tento případ, ale i další, kde hrozí třeba zveřejnění jmen utajených svědků.
Po aktuálním zásahu bezpečnostních složek skončili dva údajní členové LockBit gangu za mřížemi, policie zmrazila prostředky na kryptoměnových peněženkách a veřejnost má nově k dispozici nástroj na rozšifrování souborů, ke kterým se pachatelé v minulosti dostali.
Jenže zločinecká skupina má pravděpodobně desítky členů, kteří se po policejní razii přeskupili a pokračují v útocích. Na seznamu obětí mají i šest tuzemskách společností, převážně průmyslových podniků. Před skupinou varovala i zpráva českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost z loňského srpna, podle které bude obětí přibývat.
Česko má přitom s vyděračskými kyberzločinci řadu zkušeností: ransomware se nevyhnul brněnské Univerzitě obrany, ochromil činnost Ředitelství silnic a dálnic a zkomplikoval provoz několika nemocnic.