Biometrický hrudní pás kontroluje stres vojáků nebo hasičů, nový systém vyvíjí na ČVUT
Mít v reálném čase informaci o fyzickém stavu jednotek v akci je nesmírně cenné. Bioinženýři z ČVUT proto vyvíjejí chytrý pás s názvem Flexiguard. Velitel může díky informacím z pásu sledovat celou jednotku a zavčas zjistit, že se s jeho kolegy něco děje, a odvolat je z operace. Systém je přesnější a spolehlivější než mobilní aplikace a má řadu rozšiřujících modulů.
Tomáš Veselý z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT patří k vývojářům speciálního biometrického systému. Černý pás s krabičkou se umisťuje na hrudník člena jednotky a získaná data bezdrátově odesílá na zobrazovací jednotku, kterou může být notebook nebo chytrý telefon.
Poslechněte si, co o Flexiguardu zjistila redaktorka Martina Pouchlá na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT
Velitel zásahu pak na zobrazovací jednotce kontroluje parametry jednotlivých probandů. Při frekvenci 93 tepů za minutu, teplotou kůže 34,1°C a vlhkostí pod oděvem 35 % se u průměrného člověka dá určit, že je zcela v pořádku a není vystaven žádné stresové situaci. „Tepová frekvence by musela být řádově dvojnásobná, aby velitel zásahu začal uvažovat o stažení takového probanda,“ dodává Tomáš Veselý.
Lepší než sporttester
Flexiguard je oproti různým sporttestrů odlišný v několika ohledech. Sporttestr je zařízení, které dokáže sbírat údaje o fyzické aktivitě člověka, je mnohem menší, ale údaje odesílá jen na v rámci desítek metrů na hodinky sportovce. Na vojákovi se standardní velikostí 80 kg a 180 cm se pás na hrudníku ztratí a voják o něm neví.
Speciální biometrický systém mnohonásobně převyšuje funkce sporttestrů i co se týče jejich přesnosti. Mezi sledované parametry patří například zmiňovaná tepová frekvence, vlhkost, pohyb těla, přítomnost explozivních látek nebo radiace. Data se pak odesílají bezdrátově na mnohem větší vzdálenosti než u sporttestrů. Na zobrazovací jednotce je buď vidět celá skupina záchranářů nebo hasičů se základními parametry, nebo detailně každý z jejich členů.
Software pro přenos dat vymýšlí Lukáš Kučera s týmem šesti až sedmi lidí. Každý z týmu se podílel na nějaké části, od komunikace senzorů po vývoj zapouzdření, které jeden z týmu dotáhl až do vodotěsnosti.
Pásmo RC modelů
Pro přenos dat využívá Flexiguard stejné pásmo jako RC modely. Vývojáři využívají frekvenční pásmo, které nemá vysoký datový tok. „Není to Wi-Fi, ale je to subgigaherzové pásmo, abychom zaručili nějaký přenos jednotek v rámci pásma, tak datový tok omezujeme na minimum,“ říká Lukáš Kučera.
Dosah ve volném prostoru je v řádech kilometrů. Záleží na přítomnosti dalších vysílačů, které by signál mohly případně rušit. Přístroj se poradí i s prostory uvnitř budov. Tým z ČVUT dosah zkoušel v několikapatrové železobetonové budově s hasiči v Jihlavě. „Byla zakouřená celá budova a hasiči hledali kolegy. Pokrylo to sklepení až třetí patro. Velitel měl u sebe monitorovací část a mohl sledovat jednotlivé hasiče a prostor byl bez problému pokryt,“ dodává Veselý.