Útok v Mnichově má dvě oběti. Svým zraněním podlehly matka s dvouletou dcerou
Dvě z obětí čtvrtečního mnichovského útoku automobilem na odborářskou demonstraci svým zraněním podlehly. Jde o dvouletou dívku a její 37letou matku, oznámil v sobotu podle agentury DPA bavorský kriminální úřad. Do demonstrace vjel 24letý Afghánec, který v Německu neúspěšně žádal o azyl. Podle policie zranil 39 lidí.
„Musíme bohužel potvrdit, že dnes zemřelo dvouleté dítě a jeho 37letá matka,“ řekl také agentuře AFP policejní mluvčí Ludwig Waldinger.
Po útoku v Mnichově je 30 zraněných. Pachatel nedostal azyl, měl ale povolení k pobytu
Číst článek
Žena se ve čtvrtek dopoledne účastnila demonstrace svolané odborovým svazem Verdi za vyšší platy. Svou dceru na akci vzala v kočárku. Právě tuto dvojici útok podle deníku Bild zasáhl nejhůře.
Podle mnichovského primátora Dietera Reitera žena pracovala pro město. „Bolest nelze pojmout slovy. Nabídneme rodině v tomto temném čase veškerou myslitelnou podporu,“ slíbil Reiter.
Vyšetřovatelé předpokládají, že čin má islamistický motiv. Pachatel je ve vyšetřovací vazbě.
Jako důvod pro domněnku o islamistickém motivu uvedla mnichovská prokurátorka Gabriele Tilmannová mimo jiné výpověď jednoho policisty, podle něhož pachatel po činu provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).
Pachatel bude vyhoštěn
Samotný podezřelý podle DPA při výslechu přiznal, že vjel autem do průvodu demonstrantů úmyslně. Výpovědi ukazují na náboženský motiv, uvedla Tilmannová v pátek.
Německý kancléř Olaf Scholz podle agentury DPA ohlásil vyhoštění pachatele. „Po odpykání svého trestu bude vrácen do země, odkud pochází,“ řekl Scholz na předvolební akci v bavorské metropoli. Kdo spáchá takový čin, nemůže se „vůbec ničeho dovolávat“, zdůraznil sociálnědemokratický (SPD) kancléř osm dní před volbami do Spolkového sněmu.
V sobotu odpoledne Scholz v doprovodu Reitera a německého ministra spravedlnosti Volkera Wissinga položil bílou růži na improvizované pietní místo u místa činu. „Všichni teď musíme držet spolu a postarat se o to, aby země byla soudržná,“ zdůraznil Scholz.
Podle vyšetřovatelů Afghánec v Německu pobýval legálně. Ze soudního rozhodnutí z října 2020 sice vyplývá, že lhal o své uprchlické historii, ale město Mnichov mu v dubnu 2021 vystavilo vyrozumění o shovívavosti a v říjnu téhož roku i povolení k pobytu.