Německý profesor plave ze Smiřic do Hamburku. Chce zkontrolovat a prověřit kvalitu vody v Labi

Profesor chemie Andreas Fath z německé univerzity Hochschule Furtwangen v pátek ve Smiřicích na Královéhradecku na 88. kilometru toku Labe zahájil projekt nazvaný Pure Elbe. Cílem je zvýšit povědomí o ochraně vod, řekl novinářům. Poplave v Labi až do Hamburku. Do řeky skočil z mola pod Tyršovým mostem ve Smiřicích.

Smiřice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-089914219_240816-160706_jkd.jpg

Jsem zvědavý, jaké bude Labe, řekl „plavající profesor“ Fath | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: Profimedia

„Voda pěkně teče, tvoří se na ní vlnky. Je to dobré znamení o tom, že voda je tady čistá. Změřil jsem si hloubku, zkraje je to asi 1,5 metru, dál o trochu více, takže to bude bezpečné, abych tam skočil,“ řekl Fath.

Plánuje 23 denních etap, denně chce uplavat okolo 50 kilometrů a po ústí řeky v Cuxhavenu zdolat vzdálenost 1083 kilometrů. „Cílů je několik, chtěl bych doplavat až do Severního moře, zkontrolovat a prověřit kvalitu vody v Labi, co se týká stopových prvků a mikroplastů. A třetím cílem je vzdělávací program,“ řekl devětapadesátiletý Fath.

Na Moravské Dyji u Dačic uhynuly stovky ryb. Zřejmě je otrávily splašky, původce zatím není známý

Číst článek

Při svém „vodním“ putování proplave také Ústí nad Labem, Drážďany, Magdeburg nebo Hamburk. Prostřednictvím workshopů, seminářů a dalších akcí chce Fath se svým týmem zvyšovat povědomí o ochraně vody. V plánu mají patnáct vzdělávacích večerů.

Kromě toho bude jeho vědecký tým odebírat a analyzovat vzorky vody. Pasivní vzorkovač připevněný na Fathově neoprenovém obleku, který napodobuje rybí kůži, poskytne další poznatky.

Obdobné akce již „plavající profesor“ uskutečnil v řekách Dunaj, Tennessee a Rýn, aby upozornil na znečištění vodních ploch mikroplasty. Spojením vody a extrémního sportu se Fath zasazuje o čistou vodu, kdekoli je to možné, uvedl jeho tým.

„Každá řeka je jiná. Jsem zvědavý, jaké bude Labe,“ řekl Fath.

24:45

Rak říční jako indikátor čisté vody je mýtus. Citliví ke znečištění jsou pstruzi, tvrdí hydrolog

Číst článek

Jeho projekt Pure Elbe má poukázat i na problémy spojené zejména s bariérami v toku řeky, které brání rybám a dalším vodním živočichů v jejich přirozeném pohybu, uvedl Ondřej Nitsch z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Fathova nezisková organizace H2Org na projektu Pure Elbe spolupracuje s organizací Plastic-Free Nature Alliance (Pro přírodu bez plastů). Fath získal také podporu sponzorů a univerzity Hochschule Furtwangen. Jeho plavbu v Labi lze sledovat na webových stránkách projektu www.pureelbe.org.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme