,Jako z apokalyptického filmu.‘ Island má vytékající lávu pod kontrolou, na místo přijíždí turisté

Erupce na Islandu | Foto: Sigurdur Davidsson | Zdroj: Reuters

Síla vulkanických erupcí na Islandu, které začaly v noci na úterý, se snižuje. Hlásí to tamní meteorologická služba. Delší dobu očekávaný výbuch nedaleko městečka Grindavík přišel po více než měsíci otřesů.

Grindavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nejedná se o veliký výbuch sopky. Jedná se o výlev lávy z trhliny, která má délku asi čtyři kilometry. Podle toho, co píšou na webových stránkách islandští vulkanologové, tak se jednalo o stovky kubických metrů výlevu lávy za první hodinu od chvíle, kdy k erupci došlo,“ vysvětluje Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

V úterý odpoledne se aktivita omezila jen na zhruba deset až dvacet metrů krychlových lávy za vteřinu a zmenšilo se i samotné pole.

Erupce na Islandu | Foto: Sigurdur Davidsson | Zdroj: Reuters

Čtyřkilometrová trhlina zůstává, ale místo, kde se láva vylévá, už je zkráceno na 300 až 500 metrů trhliny. Jak dlouho bude vše ještě trvat, se dá zatím odhadovat jen těžko.

Sopečná aktivita byla delší dobu očekávána kvůli otřesům. Obyvatelé nejbližšího města Grindavíku ze svých domovů zmizeli už v listopadu. Už tehdy jim tedy úřady nařídily evakuaci. Nejsou tak zatím hlášené žádné oběti.

Evakuovaná laguna

Před měsícem se navíc těžko odhadovalo, kde se trhlina objeví a jak velký výbuch vůbec bude. Evakuovala se také oblíbená turistická oblast Blue Lagoon, tedy světle modré termální koupaliště, které je poblíž.

Není sice v přímém ohrožení, nicméně leží relativně blízko, takže ho úřady také evakuovaly. Odchod lidí proběhl hladce a podle policie je vše v klidu.

„Vyklidili jsme město a celou oblast, teď ji zajišťujeme. Zavíráme všechny cesty, snažíme se situaci v klidu zvládnout,“ říká jeden z islandských policistů Thorir Thorsteinsson.

Ohrožení pro leteckou dopravu ale erupce nepředstavuje, a to na rozdíl od sopky Eyjafjallajökull z roku 2010. Na islandských sopkách totiž často leží sníh a prach, jejich výbuch následně rozpustí sníh a společně s ním se dostane do atmosféry prach. Právě ten letadla nejvíce ohrožuje.

V roce 2010 tak muselo být zrušeno či omezeno až 100 tisíc letů, takový scénář ale nyní nehrozí.

Erupce sopky na Islandu | Foto: Sigurdur Davidsson | Zdroj: Reuters

„Islanďané ani cestovatelé v Evropě v ohrožení nejsou. Naopak si myslím, že pro obyvatele Grindavíku je to vlastně velká úleva, protože vidí, že jejich obydlí zatím nejsou přímo zasažena nebo ohrožena,“ míní Závada z Geofyzikálního ústavu.

Filmový pohled

Grindavík je městečko s asi čtyřmi tisíci obyvatel. Trhlina nyní vyhasíná spíše jižně od místa, kde Grindavík leží. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by budovy byly v ohrožení.

Evakuované rodiny sice nejsou v nebezpečí, ale mají problém s bydlením. Okolí nyní naopak láká turisty, aby na místo vyrazili. Ti, se kterými mluvila švédská televize SVT nebo norská NRK, označovali tu situaci jako podívanou z apokalyptického filmu.

Úřady naopak žádají lidi, aby na místo příliš necestovali a nepřibližovali se, zejména kvůli bezpečnosti. Situace se ale i podle úterního zasedání vlády zdá být v rámci možností pod kontrolou. Plyn ze sopky by se sice mohl dostat až do hlavního města Reykjavíku, nejde ale o nic mimořádně nebezpečného.

Island samotný je na sopky relativně zvyklý. V momentálně aktivním regionu proběhly v posledních letech malé erupce v podstatě každý rok.

Erupce na Islandu | Foto: Sigurdur Davidsson | Zdroj: Reuters

Obecně k nim dochází asi jednou za pět let, jak uvádí sami Islanďané, tedy že některá sopka z 32 aktivních sopek na Islandu něco provede. Nejsledovanější je velká sopka Katla, která naposledy vybuchla v roce 1918, tedy už před více než 100 lety. Katla byla také inspirací pro nedávný stejnojmenný seriál.

V určitých ohledech si ale Island může užívat to, že sopky má. Využívá díky nim geotermální teplo a s ním spojené zúrodnění půdy. Některé rodiny, které farmaří, si také chválí, že sopečná půda je o něco příznivější pro pěstování.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme