V Brně je k vidění Věstonická venuše a šamanova loutka. Objeví se na výstavě nejstarších šperků

Lidé v Brně si budou moct zhruba po třech letech opět prohlédnout originál Věstonické venuše. Uvidí ji od pátku v pavilonu Anthropos a kromě ní tam najdou také desítky šperků a ozdob z doby kamenné. Slavnou sošku tam ve čtvrtek dopoledne přivezli pracovníci Moravského zemského muzea. Asistovali u toho i policejní těžkooděnci.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putovní výstava Unikáty zemských muzeí, Věstonická venuše

Nejvzácnější exponát, Věstonickou venuši, budou kurátoři pravidelně kontrolovat (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Muzejníci přinesli dva nejcennější exponáty nové výstavy do brněnského pavilonu Anthropos v zabezpečeném boxu. Dohlíželo na ně i pět ozbrojených policistů. Exponáty pak pracovníci Moravského zemského muzea naaranžovali v ochranných rukavicích do připravených vitrín.

Originál Věstonické venuše vystavuje muzeum jen výjimečně, naposledy asi před třemi lety v Olomouci. Tentokrát je souška součástí výstavy s názvem Nejstarší šperky a ozdoby těla.

2:00

Ostrava otevřela opravené prostory historické budovy městských jatek. Je z nich galerie

Číst článek

„Chtěli jsme ukázat, jak pravděpodobně vypadal člověk v době kamenné, jak se zobrazoval, umělecky ztvárňoval a prezentoval. Takže proto je tady Věstonická venuše, která je lidským zobrazením té doby. Na lidských prezentacích jsou některé druhy šperků, tetování, jizvení nebo tělních maleb, které se nám jinak nezachovaly,“ říká kurátorka výstavy Martina Galetová.

Všude kolem zdí jsou vitríny, ve kterých jsou různé šperky. Všechno jsou to originály, především z území Moravy, a lidé si je mohou poprvé prohlédnout pohromadě. 

„Jsou tu prezentovány fragmenty a kusy čelenek nebo spínadel, jehlice, potenciálně do vlasů, prsteny nebo prstence," popisuje Galetová. 

Výstava má návštěvníkům přiblížit, jak se lidé před 25 000 lety zdobili, a jakou technikou šperky vytvářeli. Tehdy k tomu využívali třeba živočišné materiály. 

Muž v převleku za stařenu hodil dort na obraz Mony Lisy. ,Lidé ničí tuto Zemi,‘ řekl. Obraz nebyl poškozen

Číst článek

„Materiály, které jsou použité při výrobě historických šperků, byly především ty pocházející ze zvířat. Kosti, paroží, mamutovina, která fungovala jako takové bílé zlato. Byl to exkluzivní materiál, ze kterého byly zpracovávány velmi významné předměty. Máme tady náhrdelník z prsovitých nebo válcovitých přívěsků," popisuje Galetová. 

„Technologie byla v této době velmi náročná, lidé používali docela sofistikované způsoby. Jsou skutečně unikátní i v celosvětovém měřítku.“

Nejvzácnější exponát, Věstonickou venuši, budou kurátoři pravidelně kontrolovat. Podle jejího stavu pak rozhodnou, jestli si ji návštěvníci budou moct prohlédnout po celou dobu výstavy, která končí příští rok v únoru. 

Barbora Kroutilíková, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme