Heyrovský, Hus, Holý, Janský. Před 670 lety založil Karel IV. v Praze univerzitu

Jedno významné výročí si připomínáme právě v sobotu 7. dubna. Před 670 lety - 7. 4. 1348 - založil Karel IV. v Praze univerzitu. Součástí oslav je i den otevřených dveří. Každý se může přijít podívat do historických prostor nebo si prohlédnout 13 žezel.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolinum Univerzity Karlovy

Karolinum Univerzity Karlovy | Zdroj: Wikimedia Commons

Před 670 lety vydal tehdejší římský král Karel IV. zakládací listinu Univerzity Karlovy v Praze. Vzniklo tak první z vysokých učení na sever od Alp a na východ od Paříže.

Založit českou univerzitu chtěl už ale král Václav II. Proč se mu to nepodařilo, objasnila historička Ivana Čornejová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 670 lety založil Karel IV. v Praze univerzitu. Více si poslechněte v reportáži Evy Rajlichové.

„Změnila se doba samotná, protože na počátku 13. století, kdy chtěl založit univerzitu Václav II., univerzity zakládala pouze církev. Víceméně to byla papežská založení. Kdežto o těch více než 100 let později už se situace poněkud změnila. A pak se tradičně vykládá, že Václav II. narazil na prudký odpor české šlechty,“ popsala Radiožurnálu historička.

Karlova univerzita měla po svém vzniku čtyři fakulty: teologickou, svobodných umění, právnickou a medicínskou.

2:36

Na Právnické fakultě se znovu rozjede páternoster, na jeho opravu přispěli i studenti

Číst článek

Vyučovali a studovali na ní lidé z celé střední Evropy. Praha se tak stala centrem vzdělanosti. „Přesah měla skutečně obrovský. To bylo výsadou všech středověkých univerzit, že se tam shromažďovali studenti z širšího okolí. Karel IV. nezaložil pouze univerzitu v Praze. Málo se ví, že ze své moci říšského krále, později i císaře, založil i řadu univerzit na Apeninském poloostrově a dokonce i ve Francii,“ dodává Ivana Čornejová s tím, že slavný panovník uvažoval i prakticky.

„Karel IV. se dokonce postaral i o hmotné zajištění univerzity. Postaral se o to, aby měla knihovnu a by mohl dobře působit,“ vysvětlila historička.

Mezi známé absolventy patří profesor Antonín Holý, nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský nebo objevitel pramenů Amazonky Bohumír Janský. A na počátku 15. století byl rektorem univerzity mistr Jan Hus.

Rektorem Univerzity Karlovy byl opět zvolen Tomáš Zima. Školu povede až do roku 2022

Číst článek

Současný rektor Tomáš Zima říká, že o studium na Univerzitě Karlově je stále zájem. A to jak v Česku, tak i u zahraničních studentů.

„O Univerzitu Karlovu zájem je jak u nás, tak ze zahraničí. Máme zhruba čtyřikrát až pětkrát více přihlášek než studentů přijímáme. Stoupá nám počet žadatelů ze zahraničí. Na univerzitě v tuto chvíli studuje 17 procent studentů ze zahraničí a ze Slovenska je to pouhá třetina z nich. Je tady velký počet studentů ze Spojených států, z Portugalska, z Ukrajiny, z Německa, z Rakouska a dalších zemí. A o tom, že o Univerzitu Karlovu je zájem, svědčí to, že jsme vytvořili novou univerzitní alianci s Univerzitou Sorbonne Paris, heidelbergskou a varšavskou univerzitou,“ popsal Zima.

Aktuálně studuje na Univerzitě Karlově podle jejích statistik 48 500 studentů.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme