Archeologové našli nevykradený hrob z doby stěhování národů, byly v něm šperky i textilie
V Sendražicích na Královéhradecku archeologové objevili šest hrobů z šestého století, tedy z doby zvané stěhování národů. Jeden hrob s pohřbenou ženou nebyl vykraden a obsahoval dvě zlaté spony vykládané polodrahokamy, korálky z jantaru, železný tkalcovský nožík, krátký meč a řadu dalších artefaktů. Podle archeologů jde na území východních Čech o velmi vzácný nález.
Pohřebiště bylo objeveno v první polovině letošního roku při záchranném archeologickém výzkumu na staveništi dvou rodinných domů.
„Bohatý ženský hrob pravděpodobně patřil představitelce tehdejších společenských elit. I přesto, že většina hrobů byla ještě v průběhu šestého století vykradena, čítá celý soubor bohatou kolekci nálezů,“ uvedl v tiskové zprávě archeolog Muzea východních Čech Pavel Horník.
Hrob obsahoval kromě různých cenností také kostěný hřeben, keramickou nádobu, přeslen a dvě bohatě zdobené lučíkovité spony, na kterých se dochovaly zbytky textilu. Nálezy až 1500 let starého textilu jsou podle archeologů velmi vzácné. Zbytky textilu jsou nyní na odborné expertize v laboratořích Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze. Lidské ostatky budou podrobeny antropologickému zkoumání.
Několik tisíc nálezů
Archeologové na staveništi našli i přes 150 objektů sídliště z doby halštatské, tedy z osmého až sedmého století před naším letopočtem. Šlo především o kůlové jámy, které tvořily půdorysy nadzemních staveb. Objevili také polozemnici a soustavu zásobních jam.
Z období eneolitu archeologové v Sendražicích našli osamocený žárový hrob kultury s nálevkovitými poháry. „Středověk na ploše zanechal mohutný žlab neznámé funkce a snad i studnu,“ uvedli archeologové.
Na zkoumané ploše archeologové identifikovali a prozkoumali 165 objektů s několika tisíci nálezy. „Aktuálně jsou všechny nalezené předměty laboratorně ošetřovány a konzervovány, některé z nich čekají různé typy analýz,“ uvedla mluvčí Muzea východních Čech Veronika Hepnarová.