Jde o jeden z nálezů v trase budoucí dálnice D35 mezi Sadovou a dálniční křižovatkou u Plotišť nad Labem na okraji Hradce Králové. Svou délkou 190 metrů nemá mohyla mezi podobnými stavbami obdobu.
Hradci Králové se v té době říkalo ‚Salon republiky‘. „Město bylo úplně jinde než ostatní, už jen stavebním rozvojem a koncepcí města, ale i tím, jak se o těchto věcech uvažovalo,“ říká historička.
„Většina z hrobů byla v duchu tehdejší doby vykradena. Výjimku tvořil hrob náležící ženě ve věku 35 až 50 let. Ten lze označit za mimořádný v rámci celé republiky,“ uvedl archeolog Pavel Horník.
Na návrší Pardědub nad řekou Labe u obce Skalice na Hradecku našel muž dva artefakty z pazourku. Pazourky objevil při povrchovém sběru na poli před několika lety, minulý týden je přinesl do muzea.
Nálezy až 1500 let starého textilu jsou podle archeologů velmi vzácné. Zbytky textilu jsou nyní na odborné expertíze v laboratořích Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze.
Rohový dům nedaleko Muzea východních Čech v Hradci Králové by se měl už koncem srpna proměnit v nové informační centrum. To vznikne v místě, kde byla dříve pobočka městské knihovny. Současně ale v této budově na Eliščině nábřeží soukromník přestavuje podkroví na půdní byty. Podle aktivistů bez povolení.
V Muzeu východních Čech v Hradci Králové dnes otevírají novou výstavu. Tentokrát ale nepředstavuje exponáty, které mají historickou hodnotu, ale naopak jsou úplně čerstvé - houby.
Sto let uplynulo od otevření Muzea Východních Čech. Návštěvníci se teď na Eliščině nábřeží můžou seznámit s bohatou historií budovy. Nová výstava se jmenuje Kotěra. Po stopách moderny a oslavuje tak architekta budovy, architekta Jana Kotěru.