Pyrotechnika už nemusí být zločin. Dánský vynález má zlepšit atmosféru na stadionech

Disciplinární komise fotbalové ligy dost často rozdává tresty kvůli nedovelenému používání pyrotechniky v hledišti. Za odpálené světlice na tribunách platí české kluby často i vysoké pokuty už pátým rokem, hledání viníků je stále propracovanější, ale vše se může změnit s nástupem „studené pyrotechniky“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takto si fanoušci Bohemians zpestřili zápas s Plzní

Takto si fanoušci Bohemians zpestřili zápas s Plzní | Foto: Vojtěch Man

Na fotbalových stadionech lze běžně potkat pěti až šestičlenný tým lidí, ve kterém jsou i uniformovaní policisté. Skupina celý zápas sleduje chování fanoušků, natáčí, fotí a detaily pak společně zkoumá na velké obrazovce.

I proto je dnes obvyklé, že si pro trest na disciplinární komisi chodí i jednotlivci, pokud jsou členy fotbalové asociace, a také proto kluby platí pokuty. „Pyro není zločin!“ reagují pak fotbalové kotle.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových možnostech pro fanoušky se zálibou v pyrotechnice natáčel Jaroslav Plašil

Ale pyrotechnika, pokud svítí v hledišti, a ne na hřišti, a pokud nejde o dělobuchy ani dýmovnice, umocňuje atmosféru. „Mně se to hodně líbí, nic proti tomu nemám,“ říká nejlepší ligový střelec Milan Škoda.

„Je to hezké, takže kdyby to povolili třeba jen v kotli a na vlastní nebezpečí… Musela by se udělat jasná pravidla, ale k fotbalu to patří. Byl by zajímavější pro lidi i pro hráče,“ přemýšlí Martin Fillo, který má zkušenosti i ze Skandinávie.

Právě tam, konkrétně v dánském Bröndby Kodaň, začali před časem s vývojem takzvané studené či chladné pyrotechniky a vyrobili svíce, které hoří při nízké teplotě, takže u nich nehrozí popálení. U takových výrobků je šance, že mohou vyvolat změny v zákonech či vyhláškách a dostat se legálně na stadiony.

A třeba i bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký si je při zápasech české reprezentace, na které dohlíží, dovede představit.

„Pokud by se chladnou pyrotechniku podařilo vyvinout, atmosféru na reprezentačních akcích by to výrazně zvedlo. Na vlastní oči jsem to ještě neviděl, ale pokud někdo něco takového představí, myslím, že to bude revoluce mezi fanoušky,“ říká Synecký.

Kdy a jestli vůbec k revoluční změně dojde, není jasné. Pyrotechnika je zatím v hledišti zakázána a bezpečnou se ji snaží udělat fanoušci, kteří používáním světlic riskují tresty.

„Nikdy se u nás nestalo, že by se někdo někoho popálil světlicí. Občas to funguje tak, že se řekne: ‚Bude se odpalovat pyro, schovej dítě, dej si pozor‘,“ vypráví jeden z příznivců fotbalové Slavie.

Jaroslav Plašil, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme