Ukrajinští spojenci se obávají vlivu nejvyššího poradce Zelenského. Jermak je u všech zásadních jednání

Nejbližší poradce ukrajinského prezidenta Andrij Jermak vyvolává obavy u západních velmocí. Někdejší filmový producent se stal jediným pobočníkem prezidenta s přímým vlivem na vše od zahraniční politiky až po vojenské plánování. „Ano, jsem velmi hrdý na to, že se mě prezident ptá na můj názor. Ale ptá se mě na něj proto, že mám výsledky,“ tvrdí. „Nepodílím se na každé práci, pouze ji koordinuji,“ dodává ale Jermak.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrij Jermak v den slavnostního zahájení mírového summitu ve Švýcarsku

Andrij Jermak v den slavnostního zahájení mírového summitu ve Švýcarsku | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Obavy z Jermaka se vynořují v složitých dobách pro Zelenského, upozorňuje agentura Bloomberg. Ukrajina se snaží odrazit obnovenou ruskou ofenzivu a připravuje se na příští zimu s rozvrácenou energetickou infrastrukturou. A blížící se americké volby a možnost návratu Donalda Trumpa do Bílého domu vyvolávají otázky, jak dlouho bude moci Kyjev počítat s podporou svých spojenců.

27:33

K válce možná nemuselo dojít, kdyby Ukrajina dostala pozvánku do NATO, říká Zelenského klíčový muž

Číst článek

Sám Zelenskyj také čelí obviněním, že mu chybí legitimita. Jeho funkční období by totiž nebýt války skončilo 20. května. Tuto myšlenku podle agentury Bloomberg prosazují jeho nepřátelé v Kremlu. „Tohle všechno se dělá jen proto, aby se na mě útočilo,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru, v němž Jermaka označil za „mocného manažera“.

Ohradil se i proti kritice, že Jermakův vzestup koncentroval moc mezi málo lidí. „Dělá to, co mu řeknu – a úkoly plní,“ řekl.

Podle zdrojů blízkých ukrajinské vládě ale provázel Jermakův vzestup odchod mnoha jiných. Mimo jiné předsedy parlamentu, guvernéra centrální banky a jeho předchůdce ve funkci. A další otřesy jsou podle Bloombergu na spadnutí. Zelenskyj minulý měsíc potvrdil, že zvažuje obměnu kabinetu, ačkoli odmítl komentovat rozšířené spekulace, že by mohl vyměnit premiéra Denise Šmyhala.

„Šéf prezidentské administrativy měl na Ukrajině neformálně vždy velkou moc,“ řekla Oxana Shevelová, docentka politologie na Tuftsově univerzitě nedaleko Bostonu. Dodala ale, že nedůvěra ukrajinské veřejnosti k Jermakovi může v budoucnu být problémem.

Ukrajinská protiofenziva pokračuje u Dněpru. Příští rok bude rozhodující, řekl Jermak

Číst článek

Jermak nepatří k těm, kteří by svou moc uplatňovali ze zákulisí. Jeho profil na sociálních sítích je plný snímků, na nichž je zachycen s papežem Františkem nebo francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Příspěvek ze 7. června na jeho kanálu na telegramu ukazuje Jermaka, jak si potřásá rukou s americkým prezidentem Joem Bidenem, zatímco Zelenský opodál zdraví ministra obrany Lloyda Austina. Tento protokolární obrat v Kyjevě vyvolal jízlivé komentáře.

Jermakův mandát je navíc širší než mandát kteréhokoli z jeho předchůdců. Byl ústřední postavou při každém klíčovém válečném rozhodnutí. Například při výměně generála Valerije Zalužného, zajišťování dodávek zbraní, vyjednávání bezpečnostních záruk, při dohledu nad výměnou vězňů nebo na švýcarském mírovém summitu.

„Samozřejmě čtu a slyším o tom, že se mluví o mé moci, ale řekněte mi, prosím, jak tuto moc využívám? Pracovat 24 hodin, sedm dní, brát na sebe více povinností a více rizik…“ brání se Jermak.

mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme