Závod o bezdokladové letiště na světě? První by mohlo vzniknout v Abú Dhabí

Představte si, že na letišti nastoupíte do letadla, aniž byste museli předložit pas, občanský průkaz nebo letenku. Už příští rok by se to mohlo stát na mezinárodním letišti Zayed v Abú Dhabí.

Abú Dhabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo

Také ostatní letiště po celém světě začínají méně spoléhat na papír a více na biometrické údaje (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Zmíněné letiště je známé svou hi-tech infrastrukturou a nedávno ho pochválil podnikatel Elon Musk slovy: „USA musí dohnat náskok.“

23:39

Centralizovaný IT systém je zranitelný, ale nejvýhodnější, říká Koubský o výpadku letišť i lékáren

Číst článek

Nyní provozovatel letiště zahajuje projekt Smart Travel, jehož cílem je nainstalovat biometrické senzory do všech identifikačních kontrolních míst na letišti, od odbavovacích přepážek přes imigrační kabiny, bezcelní pokladny, salónky leteckých společností až po nástupní brány.

Ověřit totožnost cestujícího tak půjde například pomocí rozpoznání obličeje nebo oční duhovky.

V Abú Dhabí se tyto technologie už v některých částech letiště používají, zejména na letech provozovaných partnerskou leteckou společností Etihad Airlines. Přesto je ambice rozšířit se tento způsob odbavování na všechny cestující průlomová.

V průzkumu Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA) z října 2023 75 procent cestujících uvedlo, že by možnost používání biometrických údajů upřednostnili před papírovými pasy a palubními vstupenkami.

Pět aktivistů se přilepilo k dráze na letišti Kolín-Bonn. Volají po ukončení používání fosilních paliv

Číst článek

Pro zbývajících 25 procent lidí, kterým použití biometrických senzorů nevyhovuje, bude podle informačního oddělení letiště i nadále možné projít konvenčnějším ověřením identity prostřednictvím cestovních dokladů.

Také ostatní letiště po celém světě začínají méně spoléhat na papír a více na biometrické údaje. Ve zprávě IATA z října 2023 46 procent respondentů uvedlo, že tuto technologii v rámci letišti už použilo. Žádné letiště však není oficiálně považováno za letiště bez pasů.

Dalším z pionýrů v kompletním přechodu na identifikaci cestujících pomocí biometrických údajů je singapurské letiště Changi, nebo mezinárodní letiště v Hongkongu.

Anna Hašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme