Brněnská vzpomínka na oběti srpna 1968 a 1969 se konala bez většího zájmu veřejnosti
Čtyři místa v různých částech města Brna dnes ozdobily čerstvé věnce a květiny. Právě tam v roce 1968 a 1969 zemřely oběti násilného potlačení obrodného procesu, který vstoupil do dějin jako „Pražské jaro". Kytice a věnce přinesli jako obvykle především zástupci města a kraje, zájem veřejnosti byl malý.
„To je opravdu veliká škoda, ale je to tím, že náš národ většinou vždycky zapomíná na to, co bylo. A právě ale minulost je cest a i pro budoucnost. Kdo nevidí, co bylo, tak těžko pochopí, co nastane nebo co může nastat, to jsou takové naše chyby, našeho národa,“ mrzela nízká účast plukovníka letectva ve výslužbě Otakara Pospíšila.
Lidé, kteří dnes odpoledne přišli vzpomenout na oběti srpnových událostí v centru Brna, by se dali spočítat na prstech obou rukou. Navíc šlo většinou o zástupce města a kraje.
Brněnský primátor Roman Onderka z ČSSD sice chápe, že většina lidí má v současnosti zcela jiné starosti, přesto jej tento nezájem poněkud zneklidňuje:
„Člověk, který nezná historii, tak se dopracuje k tomu, že si ji jednou zopakuje – ať v tom dobrém, nebo v zlém. Já bych to České republice a občanům České republiky proboha nikdy nepřál, ale přál bych si, abychom mohli někdy najít ten čas v tom každodenním shonu a třeba svým dětem říci: pozor, tohle bylo obrovské zlo a musíš hlídat, aby se nikdy nezopakovalo. A je jedno, jestli ten člověk je prodavačka, soustružník anebo politik,“ poznamenal Onderka.