O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost
Válka na Ukrajině nebude krátká, shodují se experti na vojenské strategie i na putinovské Rusko. A o jejím výsledku rozhodne, jak výraznou a vytrvalou podporu bude Západ poskytovat bránícím se Ukrajincům.
USA zatím poslaly Ukrajině pomoc v hodnotě ročního rozpočtu ruské obrany. V této věci se shodnou demokraté s republikány, což je v dnešní Americe skoro zázrak. A také jednota Evropské unie, pokud jde o protiruské sankce a podporu Kyjevu, vypadá jako zázrak. I navzdory maďarské úskočnosti.
Petr Šabata: O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost
Takže základní otázka zní: vydrží západ s podporou Ukrajiny tak dlouho, jak bude potřeba, tedy měsíce, možná i roky?
Slovenský deník SME se na to zeptal washingtonského analytika Briana Whitemora, který přednáší o Rusku a politice na University of Texas: Nebojíte se, že západ postupně válka unaví?
„Bojím se toho a musíme velmi hlasitě upozorňovat, že by to byla chyba,“ odpověděl Whitemore.
„Únava přijde, zvlášť s rostoucími cenami energií, které se dotknou běžných lidí. Musíme ale vydržet, hraje se o mnohem víc. Možná že Francie a Německo doufají, že se budou moct vrátit k byznysu, jako by se nic nestalo. Jenže to se nedá. Jak můžete zase dělat byznys s někým, kdo bombarduje dětské nemocnice a školky, míří na rodící ženy a unáší statisíce dětí. K normálu se vrátit nemůžeme a v tom bychom měli mít morálně jasno. Ano, přijdeme o hodně peněz. Mrzí mě to, ale hodnoty jsou důležitější než peníze.“
Má peněženka přednost?
To se hezky řekne, ale pak je tu reálná situace v každé zemi, stabilita vlád, zájmy politiků a životní situace a trpělivost voličů.
Na podzim se nejen v Česku vyhrotí energetická krize, domácnosti i firmy zdrtí rekordní inflace, dostaví se deziluze z války a uprchlíků, rozšíří se nejistota a nespokojenost, čekejme další vlnu epidemie… Jak poznamenal jeden kanadský analytik – peněženky mají vždy přednost před zahraniční politikou.
Nemá pravdu.
Za prvé – nejde o zahraniční politiku, protože vytrvalá podpora Ukrajiny je politikou bezpečnostní. Je to obrana České republiky, jejích hranic a základního práva na existenci. Když Rusko vojensky obsadí Ukrajinu, posílí ho to a půjde dál. Nejde jen o hodnoty. Zemím na východní hranici NATO a EU, tedy i Česku, jde v této válce o krk.
Za druhé – to, čemu říkáme stát, je smlouva politiků s občany a její první paragraf je o bezpečnosti země a odhodlání ji bránit. Z toho nemohou politici uhnout – jejich úkolem je posilovat spojenectví v rámci NATO, budovat českou armádu a nyní především – nepolevit v podpoře Ukrajiny.
Ovšem odpovědnost nese i druhá strana smlouvy – občané. Ani oni by neměli - podle svých možností – přestat podporovat zodpovědné politiky a bojující Ukrajinu.
Ano, na zahradu našeho domu dorazila banda lupičů, po zuby ozbrojených. Ano, jsou ti samí zločinci, kteří před pár dny vyloupili v sousedním městě obchody a domy a nezdráhali se přitom zabíjet lidi. Ne, neodejdou, když pečlivě zatáhneme okenní závěsy a na televizním přijímači zesílíme zvuk.
Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus
Žijeme v době změny. Zaniknou statisíce pracovních míst, ale učitelů bude pořád málo
Martin Fendrych
Zatím nejvážnější předvolební vzkaz. Stanjura říká hnutí ANO ‚ne‘
Lukáš Jelínek
Výsluhy jsou nedotknutelné. Bohužel
Julie Hrstková
Klimatická konference v Baku a české couvání před budoucností
Petr Šabata