Svobodomyslné Rusy čeká tragédie

Zatímco trvá válka Ruska proti Ukrajině, v samotné Ruské federaci a kolem ní se odehrávají události, které určí budoucnost nejen této země, ale celého světového společenství. Nemám na mysli často zmiňovanou hrozbu použitím jaderných zbraní, se kterou přišel Vladimir Putin. S trochou černého humoru lze poznamenat, že by v případě podobného vývoje byla budoucnost lidstva poměrně jasná až zářící.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská novinářka a producentka Marina Ovsjannikovová protestovala v živém vysílání ruské státní televize proti válce na Ukrajině

Ruská novinářka a producentka Marina Ovsjannikovová protestovala v živém vysílání ruské státní televize proti válce na Ukrajině | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Řeč je o postavení Ruska ve světě, který by přežil současné Putinovo šílenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Svobodomyslné Rusy čeká tragédie

Nevíme, za jak dlouho a s jakými výsledky skončí válka.

Jedna věc je ale srozumitelná a týká se modelu chování, který začal proti Putinově zemi uplatňovat Západ. Je to aktivní snaha o co největší izolaci státu, který porušil všechna pravidla mezinárodního soužití, odmítá se omluvit za své barbarské počínání a nést jeho následky, a dokonce drze lže světu do očí.

Navíc Putin vyhlásil válku Západu a zároveň hon na jinak smýšlející uvnitř Ruska.

Postup Západu může mít dlouhodobý efekt. Uzavřít Rusko zvenčí, odstřihnout se od něj, nechat ho, aby se dusilo ve vlastní šťávě a případně se z vlastní vůle rozložilo, to je adekvátní odveta za zvěrstva, která tato země – zdaleka nejen Putin a jeho nohsledi – páchá na Ukrajině a je připravena napáchat kdekoli, ucítí-li tam závan svobodného života.

Zánik ruské kultury?

Na konci tohoto procesu by mohlo být Rusko oslabené do té míry, že nebude mít na naplnění svých imperiálních snů a na ničení zemí a lidí, které nenávidí, protože umí žít líp než obyvatelé Ruské federace. Je to ze strany Západu tvrdý, ale Ruskem v podstatě vynucený postup. Má to ale jeden velký háček: co se pak stane se svobodymilovnými lidmi v této zemi.

Putin ve středu vyzval k tomu, co spisovatel a publicista Dmitrij Bykov nazval horkou fází občanské války. Mají být pronásledováni a likvidováni lidé, kteří si dovolí mít jiný názor než Putin a většinové obyvatelstvo, které ho ve válce podporuje.

Sám Bykov je ale teď v USA, kam odjel učit ještě před válkou. Drtivá většina lidí, kteří oponují Putinově představě fašistického státu, nyní s nacistickou pachutí, je mimo hranice Ruské federace. Další se snaží tuto pro ně nepřátelskou zemi opustit právě teď.

Spisovatel Jonathan Littell, který v minulosti strávil v Moskvě dost času a hovoří rusky, ve svém obsáhlém rozhovoru na YouTube mimo jiné řekl: „Dnes stojí každý Rus před volbou, smířit se s fašismem, nebo zemi opustit. A odjezd ze země je často tragickou volbou.“

Zbytky ruské svobodomyslné veřejnosti opravdu čeká tragédie. Pokud zůstanou a pokusí se o odpor, budou nejspíše zašlapány do země Putinem a většinou spoluobčanů. Pokud emigrují, přiblíží tím chvíli zániku ruské kultury, která v minulosti dala světu mnoho hodnotných jmen a děl.

I to se už připouští v úvahách, které jsou v těchto dnech od příslušníků této nepočetné skupiny slyšet. Dobré východisko ovšem nemají.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme