Ekonomický program Harrisové zatím není kdoví co, bohužel

Americký prezident Joe Biden na sjezdu Demokratické strany rekapituloval svou éru a zároveň předával vedení partaje Kamale Harrisové, v jejíž prospěch v nadcházejícím prezidentském klání on sám odstoupil. Nechyběla gesta a emoce, což je pochopitelné a lidské. Ale nejen to.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamala Harrisová hovoří ke svým příznivcům na předvolebním shromáždění v Romulu

Kamala Harrisová hovoří ke svým příznivcům na předvolebním shromáždění v Romulu | Foto: Rebecca Cook | Zdroj: Reuters

Biden prohlásil, že Amerika se nachází v klíčovém okamžiku dějin, kdy rozhodnutí voličů určí vývoj nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí, a to na další desetiletí. Tady velká nadsázka není – a platí to pro politický i ekonomický vývoj světa. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Ekonomický program Kamaly Harrisové

Co nyní Harrisová nabízí? Nedávno představila několik návrhů, které zřejmě chce postavit jako program proti Donaldu Trumpovi. Komentátoři glosují, že většinu si vypůjčila od Bidena a to, co přidala, je volební populismus mířící proti republikánům.

Harrisová chce zvýšit korporátní daň z 21 na 28 procent, zastropovat ceny potravin na federální úrovni, slibuje dostupnost bydlení a větší daňové úlevy pro rodiny s dětmi. 

Ekonomům se to nelíbí, varují před další regulací a trestáním firem. Jenže na ekonomy její plány necílí, jsou to američtí voliči, kteří z aktuálních finančních těžkostí viní to, že se jde příliš na ruku velkým korporacím a nikoli rodinám. 

Dědictví Bidena

Co Harrisové v programu chybí, alespoň prozatím, je zásadnější téma nebo směr. Jako měl Barack Obama reformu zdravotního pojištění, Trump podporu domácích firem a protekcionismus a Biden velké veřejné investice do infrastruktury.

11:52

Hospodářská politika je nejzranitelnější bod kampaně Harrisové. O jejích nápadech víme málo, tvrdí bankéř

Číst článek

Nápad na tažení proti obchodním řetězcům, které údajně předražují potraviny, zní kontroverzně – v paměti je ještě nepovedená cenová kontrola ze 70. let minulého století, která ekonomiku spíše poškodila. 

Něco jsou úplné předvolební výmysly. Na mítinku v Nevadě slíbila Harrisová podpořit návrh na zrušení daní ze spropitného, což by se líbilo lidem z restaurací a hotelů. Je to slib převzatý přímo z Trumpova rezervoáru populistických slibů. 

Naproti tomu Trump několik silných témat má. Kromě obligátního zastavení migrace, podpory domácích podniků a zavedení cel je to nově sázka na technologie a kryptoměny, což je věc, kterou si získal řadu podnikatelů a mladých lidí. Tradiční bohaté republikánské vrstvy přitom už dávno měl. 

Výbor pro odpovědný federální rozpočet odhadl, že dosud zveřejněné návrhy Harrisové by zvýšily deficit skoro o dva biliony dolarů. To by musela někde vzít a byznysová komunita se logicky bojí, že by si pomáhala dalším zdaněním firem a bohatších lidí. 

Harrisová navíc odnese to, až voliči zúčtují s Bidenovým dědictvím. A to není slavné – zadlužení Spojených států výrazně vzrostlo a lidé zchudli. Leckdo si pamatuje, že za Trumpa bylo líp. Kdo řeší, že Biden zdědil ekonomiku po covidové zátěži a do toho přišla válka Ukrajiny s Ruskem následovaná inflací?

Svět není spravedlivý a Trumpova kampaň si to náležitě užije. Proto je neprůstřelný a chytrý ekonomický program, který by oslovil třeba i umírněné republikány, nutností. Jinak to Harrisová opravdu nebude mít lehké.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme