Inflace v prosinci zrychlila na 6,6 procenta. Podobný růst zaznamenalo Česko v září 2008
Inflace v prosinci zrychlila meziroční růst na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008. Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace loni byla 3,8 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Loňská průměrná inflace je nejvyšší od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
Analytici podobný vývoj předpokládali. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 0,4 procenta. Tento vývoj byl podle statistiků ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
Předsedkyně Národní rozpočtové rady: Mimořádné zvýšení důchodů bude nákladnější a přijde dříve
Číst článek
Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly v prosinci nadále ceny v oddíle doprava. Ceny pohonných hmot a olejů stouply o téměř 30 procent.
Dál zdražilo i bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 3,9 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 procenta, vodného a stočného shodně o 5,5 procenta a tuhých paliv o 8,9 procenta.
Zvyšování základních úrokových sazeb? ‚Neočekávám, že bychom šli nad pět procent,‘ říká guvernér ČNB
Číst článek
Naopak ceny elektřiny klesly o 15 procent a zemního plynu o 7,9 procenta, za tímto poklesem je podle statistiků dočasné prominutí DPH na energie.
Z potravin zdražily například oleje a tuky meziročně o 24,7 procenta, brambory o 18,6 procenta, cukr o 17,5 procenta a pekárenské výrobky o 6,6 procenta. Připlatit si lidé museli i za tabákové výrobky, a to zhruba o desetinu. Ceny oděvů stouply o 16,2 procenta. O desetinu byly dražší i automobily.
Nejnižší meziroční inflaci zaznamenali statistici v únoru, a to 2,1 procenta. „Vývoj inflace v roce 2021 ovlivnil zejména růst cen v oddílech doprava, bydlení, alkoholické nápoje, tabák. V menší míře na zvyšování inflace působil též růst cen ve většině ostatních oddílů,“ uvedl Český statistický úřad. Ceny zboží úhrnem loni vzrostly o 3,5 procenta a ceny služeb o 4,4 procenta.
Inflace devět procent
Meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu České národní banky zhruba na devět procent. Zároveň ale nelze úplně vyloučit, že počátkem letošního roku bude inflace po několik měsíců dosahovat i dvouciferných hodnot, tedy více než deset procent. V rámci komentáře k prosincové inflaci to ve středu uvedl ředitel sekce měnové České národní banky Petr Král.
Ekonomika se příští rok dostane na úroveň před pandemií. Největším problémem bude vysoká inflace
Číst článek
„Podle současného pracovního odhadu sekce měnové České národní banky bude lednový meziroční růst spotřebitelských cen činit zhruba devět procent. Tento odhad je přitom v současných podmínkách obestřen vysokou mírou nejistoty, když obvyklé přeceňování zboží a služeb může počátkem letošního roku vést vlivem celkově proinflačního makroekonomického klimatu k ještě vyššímu růstu cenové hladiny. Nelze tak úplně vyloučit, že inflace bude zkraje letošního roku po několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot,“ uvedl Král.
K zvýšení inflace podle něj přispěje zejména skutečnost, že regulované ceny začnou počínaje lednem silně meziročně růst.
„Dojde k tomu vlivem zdražení energií souvisejících s bydlením poté, co od ledna došlo k ukončení dočasného prominutí DPH na elektřinu a plyn. To zatím snižovalo celkovou inflaci o zhruba jeden procentní bod,“ uvedl Král.
Ekonom Švejnar: Lepší by bylo vyčkávat. Skok v úrokových sazbách České národní banky je nešťastný
Číst článek
Prosincová inflace byla podle něj o jeden procentní bod vyšší, než odhadovala Česká národní banka v listopadové prognóze. Důvodem je stejně jako v říjnu a listopadu výraznější zvýšení jádrové inflace a v rámci ní růst nájemného.
Meziroční zdražení pohonných hmot bylo v prosinci proti odhadům České národní banky meziročně ještě o něco vyšší. Regulované ceny v prosinci v souhrnu meziročně poklesly, a to vlivem dočasného prominutí DPH na elektřinu a zemní plyn. Pokles byl ale podle Krále menší, než očekávala centrální banka v prognóze.
„Tato odchylka odrážela již od října pozorovaný mimořádný, byť jen přechodný, cenový vliv nuceného přechodu části domácností k dodavatelům poslední instance v oblasti elektřiny a plynu. S jeho zachycením v cenovém vývoji ze strany Českého statistického úřadu podzimní prognóza České národní banky nepočítala,“ uvedl Král.
Česká národní banka o procentuální bod zvýšila úrokové sazby. Rusnok mluví o inflačních tlacích
Číst článek
Prosincový růst cen potravin pak byl proti odhadům centrální banky mírnější.
Jádrová inflace, tedy inflace bez započtení sezonních vlivů, regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, bude podle Krále ještě nějakou dobu dosahovat velmi vysokých hodnot. Bude tak odrážet domácí poptávkové tlaky i silnou dynamiku cen výrobců v tuzemsku a v zahraničí.
Podle Krále porostou i ceny potravin v návaznosti na růst cen zemědělských komodit na světových trzích. „Inflace tak bude v následujících měsících kulminovat. Posléze se začnou celkové inflační tlaky zmírňovat. K tomu přispěje odeznění růstu dovozních cen, které podpoří i posilující koruna, a na postupný pokles inflace bude tlačit i probíhající výrazné zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky,“ uvedl Král.