Den daňové svobody připadá na 22. května. Češi budou pracovat na stát nejméně od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 22. května, loni to bylo 29. května. Češi tak budou na stát letos pracovat 142 dní, což je nejméně od roku 2000. Zásluhu na tom má zejména hospodářský růst a patová situace v Poslanecké sněmovně. Institut, který údaje o dni daňové svobody zveřejňuje právě od roku 2000, to uvedl v tiskové zprávě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze

Peníze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

„Je skvělé, že druhý rok za sebou máme den daňové svobody už v květnu. Důvody však nelze hledat v tom, že by politici zpytovali svoje svědomí a omezili svoji chuť utrácet. Posun dne daňové svobody k začátku roku je kromě jiného způsoben patovou situací ve sněmovně, kdy neexistuje důvod uplácet koaliční partnery financováním jejich oblíbených vládních programů,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Zájem českých firem o daňové ráje opadá, řídí se z nich necelá tři procenta tuzemských podniků

Číst článek

Letošní den daňové svobody je v Česku o dva dny dříve než průměr Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhlo letos Irsko, kde si letos připomněli den daňové svobody 7. dubna. Následuje Jižní Korea s 28. dubnem. Naopak nejpozději bude den daňové svobody ve Finsku (13. července) a ve Francii (23. července).

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 23. června. Daňoví poplatníci tak budou podle výpočtů Deloitte v letošním roce pracovat na odvod daní 174 dní, o jeden den více než loni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme