V očích veřejnosti jsme fakulta proruských dezolátů, varují studenti po jmenování Ševčíka proděkanem

Odvolaný děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík se vrací do jejího vedení jako proděkan pro ekonomiku. Do funkce si ho vybrala nová šéfka fakulty Adéla Zubíková a v pátek ho formálně představila fakultnímu akademickému senátu. Ten se však k navrženým jménům pouze vyjadřuje. I kdyby ale kandidáty na proděkana schvaloval, měl by Ševčík místo prakticky jisté, senát fakulty je mu stále v drtivé většině nakloněný.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:31 28. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Ševčík

Miroslav Ševčík nově bude proděkanem pro ekonomiku na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zubíková nový tým skládala od svého jmenování na začátku června. Nové obsazení vedení mělo přinést zklidnění situace na národohospodářské fakultě, jak požaduje rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák. 

Ševčík se vrací do vedení fakulty VŠE. Nová děkanka si ho vybrala jako proděkana pro ekonomiku

Číst článek

Ten se v pátek dostavil i na jednání akademického senátu Národohospodářské fakulty (ASNF), kde před hlasováním zopakoval svůj kritický postoj vůči směřování fakulty a záměru nové děkanky jmenovat Miroslava Ševčíka proděkanem pro ekonomiku.

Mám pocit, že jste se rozhodli bojovat primárně se mnou a se zbytkem školy. Senát hlasuje tak, jak já jednám, takže to nebude tak, že rektor jedná politicky a diskriminuje fakultu, i když toho budete protivníci,“ uvedl na začátku jednání, ještě před vyjádřením AS NF ke jmenování navržených proděkanů.

Zřejmě budete bojovat, tak bojujte. Bral jsem to tak, že jsou věci, které se musí dělat. Tento krok je pro fakultu zbytečný a kontraproduktivní, je to problematické pro školu. Uvědomte si, že stále jste součástí školy. Pokud se dále budete snažit bojovat, nepovede to k ničemu dobrému,“ varoval Dvořák. 

‚Fakulta proruských dezolátů‘

Proti jmenování Ševčíka proděkanem se vyjádřili při hlasování zástupci studentů. 

„Mám obavy o budoucnost Národohospodářské fakulty. Naše pověst je pošramocená, v očích veřejnosti jsme fakulta proruských dezolátů, která se zasekla v čase a nemá žádnou sebereflexi. Přitom má mnoho co nabídnout,“ vyjádřil se studentský senátor Václav Sosna.

Rektor VŠE: Jmenování Ševčíka proděkanem nepřispěje k uklidnění, ztíží i snahu zlepšit pověst

Číst článek

„O to víc mě mrzí, kam fakulta směřuje, a proto pro mě bylo překvapující, když její (děkanky – pozn. red.) rozhodnutí jmenovat pana doc. Ševčíka přišlo nečekaně. Podle mě je to opak toho, co by bylo v zájmu naší fakulty, zápory tohoto rozhodnutí převažují jeho klady. Myslete na budoucnost svojí fakulty, kantory a studenty, kteří se za fakultu stydí a bojí se o svoji budoucnost,” pokračoval.

Všichni děkankou navržení proděkani včetně Ševčíka však získali kladné stanovisko senátu, přičemž proti vyjádření Dvořáka i Sosny zazněly rázné výhrady.

‚Kolektivní vina‘

„Nechceme boj, bráníme se útokům ze všech stran. Děkanka se vyslovovala ve prospěch spolupráce se všemi fakultami a nepadlo ani slovo o bojovém vymezování se proti čemukoli,“ ohradil se místopředseda fakultního senátu Jan Vondráček. 

Vondráček také přečetl usnesení fakultního senátu, ve kterém ASNF oficiálně vyzývá rektora Dvořáka, „aby svůj osobní spor nezneužíval k účelové eskalaci nátlaku, strachu a napětí mezi členy akademické obce NF VŠE.“

Zubíková výběr svých proděkanů odůvodnila tak, že se přiklonila ke kompromisu ve snaze na fakultě zároveň dělat změny, ale také zachovat kontinuitu. I proto dle svých slov nevybrala do role svého statutárního zástupce Ševčíka, ale Miroslava Macuru, který bude zároveň proděkanem pro vědu. 

Navíc podle ní v případě rektorova přístupu dochází k uplatňování kolektivní viny. „Desítky zaměstnanců nevědí, co si pod sebereflexí mají představit,“ uvedla s odkazem na výzvu rektora vůči akademické obci Národohospodářské fakulty, která v minulosti zazněla na jednání akademického senátu VŠE.

Ševčík se vrací do vedení fakulty VŠE. Nová děkanka si ho vybrala jako proděkana pro ekonomiku

Číst článek

Poté se při zdůvodnění svého rozhodnutí také odvolala na probíhající soudní spor o legitimitě odvolání Ševčíka z pozice děkana a na své právo autonomně jmenovat proděkany dle svého uvážení.

Během jednání došlo také ke zpochybnění tvrzení Pavla Řežábka, který údajně rezignoval jako kandidát na post děkana kvůli podmínce fakultního senátu, aby do svého týmu zapojil v případě svého jmenování právě Ševčíka.

Řežábek své důvody adresoval předsedovi fakultního senátu Jánu Pavlíkovi, který na pátečním jednání Řežábkova tvrzení odmítl. 

Sám Ševčík uvedl, že po Řežábkovi nic nepožadoval, a označil přístup rektora k dění na fakultě za osobní spor. „Odvolal jsi mě na základě lživého prohlášení své mluvčí. Odvoláváš mě i za mé ekonomické názory. Vyhrožuješ za něco, co spadá do samostatné kompetence fakult,“ obrátil se Ševčík na Dvořáka.

„Tobě nejde o fakultu, ale o mou osobu a kvůli tomu vyhrožuješ zánikem fakulty, která dekády byla nejlepší,“ pokračoval. Vyjádřil se také, že podobné jednání ze strany rektora nezažil ani v 80. letech minulého století, kdy na fakultě také pracoval. 

Po jednání Ševčík uvedl, že pokles studentů na fakultě spočívá v demografii, ne v jejím vedení. „Neumí si některé věci spočítat. Ubývá nám počet přihlášek, ale na jiných fakultách byl pokles vyšší než na naší fakultě,“ vyjádřil se k argumentu jeho kritiků o úpadku počtu studentů, která zazněla i na jednání. Velká skupina studentů Ševčíkovi podle jeho slov vyjadřuje podporu.

5:04

Strach na VŠE. Odpůrci i podporovatelé Ševčíka mají obavy vyjádřit názor, bojí se případného postihu

Číst článek

Další kroky

Dvořák později na otázku o dalších krocích z jeho strany doplnil, že nemá primární pravomoci řešit personální situaci na fakultě. 

„To je věc fakulty, která musí prokázat, že zvládá vyřešit problémy, které má. To mě zajímá, protože to je úkol můj a úkol na úrovni centrálních orgánů, které mají pravomoci hodnotit, jestli fakulta dělá na kvalitní úrovni to, co má.

Svůj postoj doplnil i studentský senátor Václav Sosna. „Studenti mají strach, co bude, pokud se fakulta skutečně zruší.“ Narativ o Národohospodářské fakultě jako „fakultě dezolátů“ se dle něj šíří v médiích kvůli výstupům Ševčíka z doby, kdy byl děkanem. 

„Z pohledu (studentských – pozn. red.) senátorů zvolených do obou senátů se studenti za Národohospodářskou fakultu stydí, neuvádějí ji ve svých životopisech,“ dodal Sosna. 

„Hlas studentů je (ve fakultním senátu – pozn. red.) v podstatě ignorovaný, přestože jsme do senátu byli zvoleni třemi čtvrtinami hlasů od hlasujících studentů,“ řekl nakonec.

Informaci o tom, že se do vedení fakulty vrací odvolaný děkan, jako první přinesl server iROZHLAS.cz, který se kauzou dlouhodobě zabývá.

Fakultní senát

Akademický senát „národoshopodářů“ zůstává i po jarních volbách Ševčíkovi nakloněný. Všech šest zvolených akademiků bývalého děkana podporuje, naopak tři studenti volají po změně na fakultě.

„Mohu potvrdit, že jsem členům akademického senátu spolu s dalšími navrhla na proděkana také doc. Ševčíka, konkrétně jako proděkana pro ekonomiku Národohospodářské fakulty VŠE. Výslovně podotýkám, že není navržen do funkce statutárního zástupce,“ uvedla před zasedáním fakultního akademického senátu Zubíková pro iROZHLAS.cz.

Rektor Dvořák už dříve vyjádřil obavy, že návrat Ševčíka nepřinese to, čeho chtěl jeho odvoláním docílit. „Tento krok bohužel nepřispěje k řešení a uklidnění situace na Národohospodářské fakultě a velmi ztíží i samotné paní děkance naplnit její deklarovanou snahu zlepšit pověst fakulty i atmosféru jak mezi studenty, tak i zaměstnanci fakulty,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Uvedl také, že pokud by se Zubíkové nepodařilo vybrat tým, který by situaci uklidnil a posílil, mohlo by to znamenat i konec celé fakulty. 

Klára Malinovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme