Etická komise podnět projednala na několika neveřejných jednáních a koncem září se postavila proti Ševčíkovi. Ten má ale k závěrům výhrady, nesouhlasí ani s tím, jak reflektovala jeho vyjádření.
Děkani ve vzájemné shodě upozornili, že vyjádření vedoucích pedagogů národohospodářské fakulty nelze vnímat jen jako jejich osobní vyjádření, naopak, poškozují prý dobré jméno školy.
Ševčík se vrací na „svou“ Národohospodářskou fakultu VŠE. A to i přes to, že podle rektora celé vysoké školy Petra Dvořáka jeho angažmá nepřinese uklidnění situace na fakultě, po kterém volá.
Bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík se vrací do funkce jako proděkan. Rektor Petr Dvořák situaci popsal v rozhovoru pro Radiožurnál.
Děkanka Adéla Zubíková nový tým skládala od svého jmenování na začátku června. Nové obsazení vedení mělo přinést zklidnění situace na fakultě, k čemuž ale zřejmě kvůli jmenování Ševčíka nedojde.
Rozhodnutí etické komise se stanou pro pracovníky závazná. Pokud by tedy některý z nich pochybil, jeho nadřízený by ho za to mohl potrestat pracovní důtkou, v krajním případě i propuštěním.
„Svým záměrem jmenovat Ševčíka proděkanem dává najevo, že důvody, kvůli kterým byl odvolán z funkce děkana, pro ni nejsou významné,“ reagoval rektor Petr Dvořák na záměr nové děkanky.
Role Zubíkové a Ševčíka se tak otočí. Když ještě národohospodářskou fakultu řídil, byla jeho pravou rukou. Nové vedení fakulty mělo přinést zklidnění situace. K tomu ale zřejmě nedojde.
Sága školy vysoké ekonomické. Její Národohospodářská fakulta má novou děkanku, ale spory stále stejné. Jaký vliv zůstal po odvolání Miroslavu Ševčíkovi?
Zástupci senátu oslovili Pavla Řežábka s podmínkou, aby se v případě jeho zvolení proděkanem stal právě Ševčík. Na pondělním zasedání Akademického senátu VŠE na to poprvé upozornil rektor Dvořák.
Mezi studenty Národohospodářské fakulty VŠE panuje strach. Zatímco odpůrci odvolaného Miroslava Ševčíka se obávají „pomsty za své názory“, jeho příznivci zase štvanice na sociálních sítích.
Adéla Zubíková byla jmenována děkankou Národohospodářské fakulty VŠE, pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál to potvrdila tisková mluvčí školy Kateřina Macháčková.
Senát se kvůli volbě sešel podruhé, při prvním pokusu odmítl zvolit jediného kandidáta Zdeňka Chytila. Fakultu od prosincového odvolání Miroslava Ševčíka vedla statutární zástupkyně Adéla Zubíková.
Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze zůstává bez děkana. „Fakultě to určitě neprospívá, volba měla proběhnout už dříve,“ myslí si rektor VŠE Petr Dvořák.
O odvolání bývalého děkana Miroslava Ševčíka rozhodl rektor školy Petr Dvořák loni v prosinci, Ševčík proti rozhodnutí podal žalobu. Soud ale žalobě nepřiznal odkladný účinek.
Soud také posuzoval, jak velké újmy odvoláním děkana vznikají jak vysoké škole, tak samotnému Ševčíkovi. Soudce Novák totiž došel k závěru, že souhlasí s odvolaným děkanem, že mu újma vznikla.
Soudce porovnával, jaké újmy vznikly Ševčíkovi a jaké VŠE. „Soud neshledal důvody pro závěr, že žalobcova újma je pro něj nepoměrně větší, než jaká může vzniknout právě VŠE v Praze,“ uvedl Wenig.
„Správní žaloba směřuje proti rozhodnutí rektora. Spěchal jsem, jak jen to šlo, protože ta žaloba je poměrně dlouhá. Byla tedy podána dnes (v pátek, pozn. red.) datovou schránkou,“ řekl.
„Budu bojovat za akademické svobody, za svobodu slova, svobodu názorů, svobodu vyjadřování,“ řekl Ševčík. Doplnil, že má předpřipravený právní postup, kterým se chce proti odvolání bránit.
„Byl jsem vyzván k tomu, abych odstoupil, na základě nepravdivého článku o tom, že jsem se pokoušel strhnout ukrajinskou vlajku, která visí na Národním muzeu. Nebyla to pravda,“ říká Ševčík.
Zatímco Radim Fiala z SPD mluví o Miroslavu Ševčíkovi jako o jejich expertovi, děkan z VŠE tvrdí, že si s nikým „neplácnul“. Expertizu by ale rád poskytl jakékoliv straně hájící české zájmy.