Všichni členové Etické komise VŠE rezignovali. Předcházely tomu tlaky od Ševčíka a jeho kolegů

Celá Etická komise Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze ve čtvrtek rezignovala. Všech devět členů již rezignaci předalo rektorovi školy Petru Dvořákovi. Ve čtyřstránkovém dopise členové vysvětlují, že se je zástupci národohospodářů snažili zastrašovat a nechtějí být dále zástupným problémem. Rektor Dvořák se s jejich názory ztotožňuje. „Vysvětlení, které zveřejnili v dopise, rozumím a souzním s ním,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Exkluzivně Praha (Aktualizováno: 15:24 24. 10. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická

Vysoká škola ekonomická | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rezignace etické komise, která je poradním orgánem rektora Petra Dvořáka, je vyústěním sporů mezi Národohospodářskou fakultou Vysoké školy ekonomické v Praze a vedením školy. Zástupci fakulty tvrdili, že části členů již vypršely mandáty. Informace o rezignaci potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí univerzity Kateřina Macháčková.

Spor mezi Ševčíkem a VŠE bobtná. Odvolaný děkan se handrkuje s etickou komisí i rektorem školy

Číst článek

Členové svůj konec zdůvodnili tím, že se tak snaží upozornit na závažnost problémů, se kterými se vysoká škola potýká.

„Chování zástupců národohospodářské fakulty se vymyká standardům slušné mezilidské komunikace a spolupráce v rámci jedné akademické instituce,“ napsali všichni členové v čele s Lucií Andreisovou do dopisu akademikům, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Komise popsala, že už odmítla být „uměle vykonstruovaným zástupným problémem v dialogu“ mezi národohospodáři, které dříve vedl Miroslav Ševčík, a vedením školy.

„Skutečným problémem je prohlubování lidského a akademického úpadku národohospodářské fakulty, jenž ohrožuje dobré jméno Vysoké školy ekonomické v Praze. Na této fakultě se vytvářejí zástupná témata, manipuluje se s informacemi i jednotlivci a objevují se četné osobní útoky a dezinformace,“ napsali.

Rektor školy Dvořák jejich zdůvodnění přijal. „Je to rozhodnutí etické komise. Vysvětlení, které zveřejnili v dopise, rozumím a souzním s ním. Podobné argumenty opakuji už dlouhou dobu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Zvolení nových členů nebude problém, rektor ale počká, až ministerstvo školství zaregistruje nový vnitřní předpis, který upravuje etický kodex a statut komise. „Komise by měla mít větší váhu, takže můj návrh na obsazení bude muset odsouhlasit akademický senát. I tak tedy ale nový vnitřní předpis počítal se zvolením nových členů,“ řekl s tím, že pokud vše dobře půjde, novou etickou komisi bude škola mít od 1. prosince.

Ševčíka a další národohospodáře zkritizovali všichni děkani VŠE. ‚Prohlubují izolaci fakulty,‘ píší

Číst článek

„Dokázal bych si představit, že by v ní byli i někteří, kteří dnes rezignovali. Spolupráce s nimi byla dobrá, ale nechci předbíhat. Musím s nimi nejdřív mluvit. I pro mě ten jejich postup byl dnes novinkou,“ uvedl.

Ševčík: Vypršel jim mandát

Ševčík v minulosti opakovaně kritizoval etickou komisi za to, jak rozhodovala v jeho případech. Jedno jednání, kterého se účastnil, si navíc chtěl nahrát, což mu předsedkyně komise s odvoláním na stanovy neumožnila.

Ševčík, odvolaný děkan národohospodářské fakulty, navíc po letních prázdninách zpochybnil některé členy. Stěžoval si, že podle dokumentů, které má k dispozici, většině z nich již vypršel mandát, a tudíž nemohli přijímat žádná stanoviska. Vysoká škola to ale odmítla, mluvčí Macháčková už dřív uvedla, že všichni členové mají platný mandát.

Členové komise to ve čtvrtečním dopise komentovali tak, že to „nelze interpretovat jinak než jako snahu o zastrašení členů komise“.

Předsedkyni komise navíc už v srpnu přistál na stole podnět na rektora Dvořáka. Podepsaný pod ním byl Ševčík.

Na sedmi stranách mu vyčítá, že se zachoval nezákonně a neeticky, když ve svém vystoupení na půdě akademického senátu apeloval na celé vedení národohospodářů, aby podstoupilo dostatečnou sebereflexi. Ševčík v tom vidí uplatňování kolektivní viny. Komise tento podnět předala Akademickému senátu VŠE.

Odvolání Ševčíka

Rektor Dvořák jemu podřízeného Ševčíka dlouhodobě kritizoval za výroky a veřejná vystoupení, která pronášel na demonstracích a politických akcích. Odvolal ho na konci loňského roku, fakultní senát pak novou děkankou zvolil Ševčíkovu dřívější proděkanku pro studium Adélu Zubíkovou.

Snahy o Ševčíkovo odvolání odstartovaly poté, co se bývalý děkan a současný proděkan 11. března loňského roku zúčastnil protestu na Václavském náměstí v Praze. Následně ho novináři vyfotografovali, jak ho vytlačují těžkooděnci ze schodů Národního muzea. Desítky lidí, kteří se před tím účastnili demonstrace Česko proti bídě, požadovaly sundání ukrajinské vlajky z čela budovy.

Ševčík, který má za sebou několik kontroverzních momentů, dlouhodobě odmítá, že by poškozoval dobré jméno VŠE nebo fakulty, kde dlouhodobě působí.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme