Jižní Korea hrozí zbraněmi pro Kyjev. KLDR obviňuje ze zapojení vojáků do války na Ukrajině
Jižní Korea může zvážit přímé dodávky zbraní Kyjevu jako součást opatření proti zesilující vojenské spolupráci Ruska se Severní Koreou. Podle agentury Reuters to v úterý uvedla kancelář jihokorejského prezidenta. Soul tvrdí, že Pchjongjang vyslal do Ruska vojáky, aby bojovali na Ukrajině na straně Moskvy. V pondělí si předvolal ruského velvyslance v zemi. Moskva již uvedla, že její spolupráce s KLDR není proti zájmům Jižní Koreje.
Jihokorejská tajná služba minulý týden uvedla, že KLDR přesunula na ruský Dálný východ na 1500 příslušníků speciálních sil, aby na tamních vojenských základnách podstoupili výcvik pro boj na Ukrajině. Celkově chce podle ní Pchjongjang vyslat na podporu Ruska na dvanáct tisíc vojáků.
Severokorejci by měli působit na ruském území. Fasují uniformy, aby je nešlo rozeznat, říká analytik
Číst článek
O počtu severokorejských vojáků, kteří se připravují k účasti ve válce po ruském boku, v úterý hovořil i Zelenskyj. „Je to výzva, ale víme, jak na ni reagovat. Je důležité, aby se partneři před touto výzvou neschovávali,“ řekl.
Zástupce poradce jihokorejského prezidenta pro národní bezpečnost Kim Te-hjo uvedl, že se připravují diplomatická, ekonomická a vojenská opatření s ohledem na různé scénáře vojenské spolupráce mezi Pchjongjangem a Moskvou, včetně poskytnutí smrtících zbraní pro Ukrajinu v případě zhoršení situace.
„V rámci postupných scénářů bychom zvážili dodávky zbraní pro obranné účely, a pokud by se zdálo, že zacházejí příliš daleko, mohli bychom zvážit i ofenzivní použití,“ řekl vysoce postavený činitel kanceláře prezidenta Jun Suk-jola.
‚Nebudeme nečinně přihlížet‘
Soul, který je celosvětově významným výrobcem zbraní, je pod tlakem některých západních zemí a Kyjeva, aby Ukrajině dodal smrtící zbraně. Dosud Ruskem napadené zemi poskytoval pouze nesmrtící vybavení, jako jsou prostředky pro odminování.
KLDR pošle Rusku 12 000 vojáků, tvrdí Jižní Korea. 1500 z nich už bojuje na Ukrajině
Číst článek
Možnost poskytnout Ukrajině zbraně naznačila kancelář jihokorejského prezidenta už v červnu, kdy Rusko a Severní Korea podepsaly smlouvu o vzájemné obraně. Nynější vyjádření však podle Reuters představuje dosud nejviditelnější známku možného aktivnějšího přístupu Soulu v této věci.
„Naše vláda vyzvala k okamžitému stažení severokorejských vojsk, a pokud bude současné vojenské spolčení mezi Severní Koreou a Ruskem pokračovat, nebudeme nečinně přihlížet a společně s mezinárodním společenstvím tvrdě odpovíme,“ uvedla v prohlášení jihokorejská bezpečnostní rada po svém úterním mimořádném zasedání.
Text pokračuje pod online reportáží.
Představitel prezidentské kanceláře rovněž uvedl, že tým jihokorejských zpravodajských a armádních činitelů „v nejbližších dnech“ navštíví ústředí NATO. O možném nasazení severokorejských vojáků v bojích na Ukrajině hovořil v pondělí šéf Severoatlantické aliance Mark Rutte s prezidentem Jun Suk-jolem. Požádal ho, aby Soul vyslal takovouto delegaci s cílem posílit výměnu informací.
KLDR vyhodila do povětří železniční a silniční spojení s Jižní Koreou. Chce smazat stopy dřívější jednoty
Číst článek
Soul si pondělí kvůli možnému angažmá severokorejských vojáků podle Reuters povolal ruského velvyslance v zemi.
Náměstek ministra zahraničí Kim Hong-kjon po schůzce uvedl, že Soul „nejsilnějším možným způsobem“ odsuzuje vojenskou spolupráci Ruska a KLDR včetně vyslání jednotek.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí podle agentury Reuters odmítl odpovědět na přímý dotaz, zda Rusko severokorejské vojáky do bojů na Ukrajině zapojí. Spolupráce obou zemí však podle něho neohrožuje bezpečnost žádné třetí země.
Magazín Newsweek v úterý s odvoláním na jihokorejské představitele napsal, že KLDR do Vladivostoku na východě asijské části Ruska už v září vyslala své vojenské piloty. To může souviset s výcvikem Severokorejců na ruské vojenské letouny, které Rusko KLDR dodalo. Podle Newsweeku nelze rovněž vyloučit, že Rusko, které má nedostatek pilotů, požádalo KLDR o výpomoc.
Severní Korea v posledních letech utužila vojenské vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštívil Pchjongjang, kde s vůdcem Kim Čong-unem podepsal obrannou dohodu. Obě země si slíbily, že bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Obě země popírají tvrzení ukrajinských a západních činitelů o dodávkách severokorejských zbraní a munice Rusku.