Podle jihokorejských úřadů jeden z pilotů hlásil střet s ptákem několik minut před nouzovým přistáním. Na letišti byla navíc krátce před nehodou vyhlášena výstraha kvůli výskytu ptáků.
Dohodu přivítal český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejská společnost KHNP by podle loňského rozhodnutí vlády měla v ČR postavit nové jaderné reaktory.
Protikorupční vyšetřovatelé ve středu zadrželi jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, který v prosinci vyhlásil stanné právo. Informovaly o tom agentury Jonhap a Reuters.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol stíhaný za vyhlášení stanného práva podporoval jaderný tendr na Dukovany pro jihokorejskou firmu KHNP. A jeho možný nástupce tendr kritizuje.
Pro Česko je dohoda klíčová kvůli zakázce „století“ na dva nové jaderné bloky, kterou získala jihokorejská KHNP. „Může to mít velmi pozitivní dopad právě pro projekt Dukovan,“ říká ministr Vlček.
„Já zkušenosti z Davis Cupu mám úplně jiné. My jsme tam ve finále byli dva a nějak jsme museli celou sezonou proplout. Najednou je těch možností daleko víc,“ říká kapitán týmu Tomáš Berdych.
KLDR v pondělí vystřelila balistickou raketu, která měla dopadnout do moře u východního pobřeží Jižní Koreje. Podle agentury Reuters to oznámila jihokorejská armáda.
Záchranné složky nalezly všech 179 těl, z nichž 151 již navrátily pozůstalým a 25 plánují předat během neděle. Zbývající tři rodiny stále na těla svých blízkých čekají, upozornila agentura.
Prezidentův právník v neděli oznámil, že Jun plánuje vypovídat u ústavního soudu v procesu o pokusu o zavedení stanného práva ze začátku prosince. První slyšení se bude konat 14. ledna.
Mezitím stále pokračuje vyšetřování tragické nehody, při které zahynulo 179 ze 181 lidí na palubě. Do vyšetřování se zapojil také americký výrobce leteckých motorů GE Aerospace.
Desítkám vyšetřovatelů úřadu a policistů se podařilo přes dav příznivců Jun Sok-jola vystoupit do prezidentského sídla. V cestě k hlavě státu jim však zabránila ochranka.
Údaje z hlasového záznamníku v pilotní kabině budou převedeny do zvukového souboru, zatímco druhá černá skříňka - záznamník letových údajů - bude odeslána do Spojených států k analýze.
Soud zatykač vydal kvůli pravděpodobnosti, že Jun nebude reagovat na předvolání k výslechu, a také kvůli tomu, že existuje závažný důvod k podezření, že se dopustil trestného činu.
Jun šokoval Jihokorejce i svět, když na začátku prosince překvapivě vyhlásil stanné právo. Několik hodin poté se však proti prezidentově rozhodnutí postavil parlament.
Ministerstvo dopravy zvažuje prohlídky všech letounů Boeing 737-800 v zemi. Jihokorejský úřadující prezident Čchoi Sang-mok nařídil kontrolu celého systému řízení letového provozu.
„Vyšetřování trvají řádově v první fázi několik týdnů a konečný výsledek bývá klidně třeba do půl roku. Teď jsme zatím na poli lehkých spekulací,“ upozorňuje letecký publicista Martin Velek.
„Je plně schopný komunikovat…Zatím nic nenasvědčuje ztrátě paměti nebo něco takového,“ uvedl během tiskové konference ředitel nemocnice, kde se léčí jeden ze dvou přeživších letecké katastrofy.
Odborníci pro agenturu Reuters zpochybňují, že by závadu podvozku mohl způsobit střet s ptákem. Zároveň se ptají, proč letiště v jihokorejském městě Muan nebylo na nouzové přistání lépe připraveno.
Co mohlo způsobit havárii dopravního letadla v Jižní Koreji, při níž zemřela většina ze 181 pasažérů? V rozhovoru pro Radiožurnál na to odpovídá dopravní pilot Michal Souček.
„Většina ze 181 lidí na palubě letadla je považována za mrtvou,“ sdělil vedoucí hasičského sboru v Muanu příbuzným obětí. Mezi cestujícími bylo 82 mužů a 93 žen, včetně pěti dětí mladších deseti let.
Příčina nehody se vyšetřuje, světové agentury píší o možném selhání podvozku. Podle agentury AP jde o jednu z nejhorších leteckých katastrof v historii Jižní Koreje.
Zatímco zákonodárci 3. prosince spěchali do parlamentu, aby hlasovali proti vyhlášení stanného práva, těžce ozbrojení vojáci vtrhli do budovy Národního shromáždění.
Junovy pravomoci jsou pozastaveny, ale zůstává zatím v úřadu. Možností zbavit ho funkce se zabývá ústavní soud, pro jeho odvolání se vyslovil už dvoutřetinovou většinou parlament.
„Jižní Korea bude vykonávat svou zahraniční a bezpečnostní politiku bez přerušení a usiluje o to, aby se spojenectví mezi Jižní Koreou a USA udrželo a vytrvale rozvíjelo,“ stojí v prohlášení Soulu.
Žebříčku vyspělých zemí s nejvyšším počtem sebevražd vévodí Jižní Korea, umírají i středoškoláci. „Důraz je místo na jedince kladen na produktivitu,“ líčí pro jihokorejská režisérka July Jung.