Ústavní soud zrušil zákaz koridy v Katalánsku. Přesto si na ni v Barceloně nezajdete
Španělský ústavní soud zrušil zákaz pořádání tradičních býčích zápasů, který vydala regionální vláda v Katalánsku. To se ale místním úřadům nelíbí, a proto se korida do Katalánska pravděpodobně nevrátí.
Zákon přijal regionální parlament v Katalánsku jako součást odporu vůči centrální vládě v Madridu. Poslední zápas s býky se tak v této části země, která se již delší dobu snaží o odtržení se od Španělska, konal na podzim roku 2011.
Primátorka Barcelony oznámila, že i přes zrušení zákazu ústavním soudem její město stále zůstane bez zabíjení býků. V Barceloně zakázali koridu už v roce 2004. Mohli by se sice ozvat podnikatelé, kteří by chtěli býčí zápasy pořádat, úřadům ale zůstává mnoho možností, jak koridu nepovolit.
Na koridě ve Španělsku zemřel toreador. Poprvé od přelomu století
Číst článek
Úřady mají i nadále právo veřejné akce regulovat. Také jsou stále platné zákony na ochranu zvířat, nesmí se třeba pořádat představení, během nichž by umíralo zvíře. Proto jsou zakázány nejen býčí zápasy, ale také psí nebo kohoutí zápasy. Akci mohou také úřady nepovolit z bezpečnostních důvodů, kvůli stavebním podmínkám a tak dále. V Katalánsku je navíc jediná vhodná aréna na koridu, která je dosud provozuschopná, a to je Plaza Monumental v Barceloně.
Korida se ve Španělsku těší velké oblibě. Ještě před dvěma lety se tu pořádalo 16 tisíc představení ročně. Proto také Lidová strana, která je nejsilnější stranou ve Španělsku, ale jednou z nejslabších v Katalánsku, iniciovala zrušení zákazu u ústavního soudu.
Ten mohl zrušit nařízení kvůli zákonům, které přijal španělský parlament v letech 2013 a 2015. Ty prohlásily koridu za národní kulturní dědictví. Ústavní soud prohlásil, že regionální vláda nemůže zrušit národní dědictví.