Do klikatých uliček Pamplony se letos postavilo na 17 tisíc běžců a běžkyň, což je téměř o třetinu více než loni. Na ošetření v nemocnici muselo 34 osob.
Slovo „aréna“ sice znamená ve španělštině „písek“, býčí aréna je ale pokrytá něčím jiným, a to alberem. Prastarý materiál má žlutou až okrovou barvu, na pohled je písku podobný a má různé využití.
Před francouzským národním shromážděním protestovali nejen toreadoři, ale i odpůrci býčích zápasů. „Ve Francii bychom se měli stydět, že u nás býčí zápasy ještě existují,“ říká jedna z odpůrců.
Španělský ústavní soud nařídil zrušit část zákona, kterým loni regionální vláda na středomořském souostroví Baleáry zakázala zabíjení býků na tradiční koridě.
Španělský ústavní soud zrušil zákaz pořádání tradičních býčích zápasů, který vydala regionální vláda v Katalánsku. To se ale místním úřadům nelíbí, a proto se korida do Katalánska pravděpodobně nevrátí.
Španělská Pamplona, korida, útěk před býky historickými ulicemi města a nespoutaná zábava. Po devíti dnech dnes proslulé slavnosti svatého Fermína pro letošní rok končí.
Devětadvacetiletý toreador Victor Barrio nepřežil zápas s býkem během koridy ve španělském městě Teruel. Zvíře muži probodlo rohy hrudník a smýkalo s ním po aréně. Podle španělského deníku El País jde o první úmrtí na koridě od roku 1992.
Tradice býčích zápasů ve španělské Galícii možná brzy skončí. Ve městě Pontevedro, kde stojí jediná býčí aréna v regionu, protestují opakovaně stovky odpůrců koridy. Chtějí zápasy po vzoru jiných španělských oblastí zcela zakázat.
Ve Francii dnes Ústavní rada rozhodla, že korida je v souladu se zákonem. Býčí zápasy tak mohou být v zemi provozovány bez ohledu na silné námitky ochránců zvířat. Mezi odpůrce koridy patří i Alain Delon, Jean-Paul Belmondo a Brigitte Bardotová. Známí herci Ústavní radu dokonce písemně požádali, aby rozhodla pro zákaz koridy.
Po šestileté pauze bude španělská státní televize znovu vysílat přímé přenosy z býčích zápasů. U části Španělů to ale vyvolalo bouřlivý nesouhlas, v celé zemi pak silnou polemiku.
Zájem o býčí zápasy ve Španělsku neslábne. Další koridu tam opěvovali v neděli. Ostře sledovaná byla tentokrát také proto, že znamenala návrat do arény pro toreadora, kterého na podzim vážně zranil býk na obličeji.
Býčí zápasy ve Španělsku rozdělují tamní obyvatele i turisty na dvě vyhraněné skupiny. Někdo je považuje za součást národní tradice, podle jiných je to krutá zábava a týrání zvířat. Ať tak či onak, nikoho z nás by asi nenapadlo, že bychom mohli na boj mezi lidmi a býky přispívat z vlastních daní.
Peníze z pokladny Evropské unie nejdou na podporu tradičních španělských zápasů s býky. Evropská komise odmítla nařčení britského deníku Daily Mail, že přímo podporuje krvavé zápasy koridy v provincii Valladolid. Podle listu dostane Španělsko od Unie ročně asi 45 milionů eur na chov býků pro zápasy.
Katalánský parlament zakázal býčí zápasy. Od roku 2012 tak v tomto autonomním regionu Španělska přestane platit výjimka v zákonu proti týrání zvířat, která koridu umožňovala.
Katalánský parlament rozhodne, jestli zakáže býčí zápasy. Autonomní region na severovýchodě Španělska by se tak se zákazem koridy přidal ke Kanárským ostrovům, kde se krvavá představení se zvířaty nesmějí pořádat už téměř 20 let.
Jmenuje se Got, je černý a po narození vážil 25 kilo. Jedná se o prvního býka, který přišel na svět díky klonování. Samozřejmě ve Španělsku. Got má slavné rodiče a jeho klonace vyšla na 28.000 eur.
Na tisíc lidí demonstrovalo v centru Madridu proti rozhodnutí vyhlásit býčí zápasy za součást kulturního dědictví. Navázali tak na protest z předminulé neděle, kdy se tři stovky nahých aktivistů pomalovaly barvou znázorňující krev.
Někteří Španělé chtějí vyhlásit býčí zápasy za hodnotu kulturního významu. Jiní proti konání korid protestují. Postoj španělské veřejnosti se v této otázce stále více polarizuje.
Těsným rozdílem hlasů katalánský parlament zakázal býčí zápasy ve svém regionu. Po Kanárských ostrovech tak bude kontroverzní korida zakázaná také na severovýchodě Španělska.
Jedním ze symbolů Španělska jsou býčí zápasy. Korida má v samotném Španělsku mnoho příznivců i odpůrců, kteří poukazují na kruté zacházení se zvířaty. Zdá se, že důrazně, protože v Katalánsku už se schyluje k možnému zákazu býčích zápasů.