Miniaturní knihovna nebo kavárna. Telefonní budky v Británii hledají nové využití

Mají telefonní budky budoucnost? V dnešní době, kdy má téměř každý v kapse chytrý telefon s internetem aktuální téma. Pravdou je, že budky na ulicích používá stále méně lidí, protože už zkrátka nejsou potřeba. A tak z ulic mizí. V Británii se je ale rozhodli zachránit. Tamní ikonické červené budky dostávají nové majitele, kteří se jim snaží vdechnout nový život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská telefonní budka

Britská telefonní budka | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

S nápadem na záchranu britských telefonních budek přišel jejich majitel, tedy britský Telecom. Společnost si je vědoma toho, že si do budek v současné době přijde zatelefonovat jen minimum lidí. A plánuje je proto rušit, nebo je přebudovávat na informační kiosky s velkými displeji a rychlým internetem.

Takové kiosky by se měly začít objevovat už letos. S budkou budou mít už jen pramálo společného. Bude se vlastně jednat jen o panel s displeji umístěný na ulici. Vypadat bude podobně, jako informační panely, které jsou v obchodních střediscích nebo třeba v metru.

Zeptejte se Čechů a Slováků, s rozchodem máme zkušenosti, radí Britům slovenský ministr

Číst článek

Budky ale přesto nezmizí. V britském Telecomu si uvědomili, že tamní budky nejsou obyčejné a že by jich byla škoda. Ikonický design budky vytvořil v roce 1924 Giles Gilbert Scott. Je červená, má velká skleněná okna, kulatou střechu a znak královské korunky ve štítu. Lidé budky stále milují. Telecom je proto prodává za symbolickou jednu libru každému, kdo pro ně najde využití.

A o budky je zájem. V Londýně i na dalších místech po Británii se začaly objevovat zajímavé miniaturní podniky umístěné do červených budek.

Například ve skotském Ballogie mají v budce nejmenší internetovou kavárnu v celé zemi. Budka je blízko národního parku Cairngorms, kde je o mobilní signál s internetem nouze. Návštěvníci si tak v budce můžou dát kávu a zasurfovat si na internetu. Podobná kavárna je také v Londýně. Místo stánku na ulici má kavárních zázemí právě v červené telefonní budce. Některé budky se přeměnily na malinké obchody.

S unikátním konceptem přišla například firma Pod Works, která nabízí místo pro práci. Síť jejich budek na sobě má číselné zámky. Zájemce se připojí na internetovou stránku Pod Works a po registraci dostane číselný kód k jedné z budek. V ní pak najde malinkatou kancelář s velkým monitorem, zdrojem elektřiny, tiskárnou a malým kávovarem.

Britská telefonní budka | Foto: Reuters

Podle slov společnosti je to budoucnost mobilní práce. Už žádné vysedávání v hlučných kavárnách s notebookem. Jedním z nejjednodušších řešení jak využít budku je také předělat jí na malou komunitní knihovnu, ze které si každý může vzít knížku a naopak tam jinou dát. Podobný nápad se objevil už i v Česku.

Všechny budky se přesto zachránit nepodaří. Počítá se s tím, že řada z nich zmizí. Příznivci malých červených telefonních domečků ale vytvořili silnou komunitu, která se snaží co nejvíc z nich zachránit a zachovat tak dědictví světového unikátu.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme