Americká města Boston a Cambridge jsou od sebe vzdálená sice jen zhruba tři kilometry, pro historii telefonování ale byl první oboustranný telefonní hovor zlomový okamžik.
0:42
Hlubyně na Příbramsku||Markéta Šulajová|Technologie
S rozvojem mobilních telefonů přestali lidé telefonní budky využívat. To je hlavní důvod, proč se společnost 02 rozhodla jejich provoz ukončit, říká technologický ředitel společnosti Jan Hruška.
Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 000 budek. Jejich počet kvůli nástupu mobilních technologií je dnes poměrně zanedbatelný.
Prodejci na internetu nabízejí proti koronaviru například roušky, respirátory, světla nebo různé postřiky, které nemají certifikát ani jasný původ, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
O odstranění budek a automatů usilovala radnice delší dobu, společnost O2 se podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) odstranění bránila. Telefonní budky využívala jako reklamní plochy.
Stát chce prodat další záložní nemocnici, píše Mladá fronta DNES. A regionální Deník upozorňuje, že z Brna a okolí zmizí některé telefonní budky. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Mají telefonní budky budoucnost? V dnešní době, kdy má téměř každý v kapse chytrý telefon s internetem aktuální téma. Pravdou je, že budky na ulicích používá stále méně lidí, protože už zkrátka nejsou potřeba. A tak z ulic mizí. V Británii se je ale rozhodli zachránit. Tamní ikonické červené budky dostávají nové majitele, kteří se jim snaží vdechnout nový život.
Výbuch v telefonní budce na pražském Karlově náměstí vyšetřovatelé prozatím kvalifikovali jako trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, informovala policejní mluvčí Andrea Zoulová.
Belgický Brusel se snaží přesvědčit svět, že není líhní teroristů, pomocí telefonu. Chce tak přilákat zpět turisty, kteří se městu po nedávných útocích v Paříži radši vyhnuli. Část útočníků totiž žila právě v Bruselu a úřady v něm v listopadu dočasně vyhlásily nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. Bruselská radnice teď ve městě nainstalovala telefonní automaty, ze kterých se cizinci mají dozvědět, že Brusel je bezpečné město.
Dnes byl poslední den, kdy mohli zájemci o provozování veřejných telefonních automatů podat přihlášku do výběrového řízení. Další tři roky je nejspíš bude dál provozovat společnost O2, která se jako jediná do tendru přihlásila.
Český telekomunikační úřad dnes ukončí tendr na nového provozovatele veřejných telefonních automatů. Příští tři roky mají pokrývat stejný počet obcí jako dosud. Například na Přerovsku stále ještě existují místa, kde je lidé využívají.
Vězni jsou v současné době nejčastějšími uživateli telefonních budek, které v Česku provozuje společnost 02 Czech Republic (dříve Telefónica). Telefonují z nich pravidelně, přestože je volání na mobil stojí 15 korun za minutu. Jinou legální možnost, jak zavolat svým blízkým, totiž nemají. Nové vedení věznic chce ale tento stav změnit.
I v době mobilních telefonů stále existují takzvané veřejné telefonní stanice a automaty. Dříve představovaly často jediné spojení vesnice se světem, dnes už je téměř nikdo nepoužívá. Ve stovkách českých obcí pro ně přesto nacházejí využití.
Ve větších českých městech už nejpozději příští rok neuvidíte jedinou telefonní budku. Český telekomunikační úřad chce totiž snížit počet státem dotovaných telefonních automatů asi o tisíc a vybral si všechny, které jsou ve větších městech nad 20 tisíc obyvatel. Ke snížení jejich počtu dojde už letos - asi o 1500 na 7500 budek.
Ministři vnitra Evropské unie dnes v Bruselu zřejmě definitivně stvrdí kontroverzní nařízení o uchovávání telefonických dat. Debata o něm začala po loňských útocích na londýnské metro. Jde o jedno z protiteroristických opatření, ale také o značně citlivou otázku.