Vojáci na čestný dvůr památníku na Vítkově jako každoročně přinesli historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu.
Piety se tradičně zúčastnili vojáci, hradní stráž, zástupci veteránů, církve a představitelé státu. A podruhé jako prezident a zároveň velitel ozbrojených sil České republiky právě také Petr Pavel.
Do čela hradní stráž uhodil, projev pronesl, vyznamenání rozdal. První 28. říjen Petra Pavla. Jaký byl? Koho prezident ocenil? A kdo ve Vladislavském sále chyběl?
Prezident Petr Pavel při sobotní pietní akci na pražském Vítkově při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa propůjčil jedné z nastoupených vojenských jednotek speciální bojový prapor.
Akce k založení republiky se v sobotu konají i na dalších místech republiky. Pavel v poledne rovněž jmenuje nové generály a večer udělí státní vyznamenání.
„Trestní řád říká, že poškození stejně jako pachatelé jsou stranou trestního řízení. Nicméně práva poškozených jsou velmi limitovaná,“ říká zakladatelka a ředitelka neziskové organizace In Iustitua.
V úterý vyšli Cojocaru i Müller na svobodu z věznice v Mírově na Šumpersku, jedné z nejtěžších káznic v Česku. Za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu si odpykali 13 let ve vězení.
Soudce uvedl, že splnili formální podmínky, mají za sebou dvě třetiny trestu, v jejich prospěch svědčilo i dobré chování za mřížemi a snaha splácet škodu, kterou soudy vyčíslily na 17 milionů.
Šídlo přiznává, že v 90. letech naivně věřil, že se přezíravý přístup většinové společnosti změní se vznikem romské elity. Vzdělaní Romové ale teď už nemají zapotřebí se ke svému původu hlásit.
„Je potřeba poděkovat všem,“ řekl premiér novinářům po ceremoniálu. Den válečných veteránů je podle něj velice důležitý z hlediska historie českého státu, Evropy i světa.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se zástupci České konference rektorů položí květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.
Pietního aktu se kromě hlavy státu zúčastnili například i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo kardinál Dominik Duka.
Zrušena byla tradiční pieta na pražském Vítkově, kde každoročně politici a představitelé veřejného života kladli věnce u hrobu neznámého vojína. Ústavní činitelé proto místo navštívili jednotlivě.
Jako první přišel prezident Miloš Zeman, po něm individuálně následovali předsedové horní a dolní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO).
Do výběrového řízení o organizování mappingu se přihlásil pouze jeden uchazeč. V pátek to řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Veřejnou zakázku je proto město nuceno zrušit a vyhlásit ji znovu.
Bronze Star Medal neboli Bronzová hvězda je udělována například za hrdinství nebo za záslužnou službu v bojích. V minulosti ji už získalo několik českých vojáků.
Slavnostního setkání se zúčastnil prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar (za hnutí ANO) i náčelník generálního štábu Aleš Opata. Na místě byli také váleční veteráni a pamětníci.
Při žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety utrpěla rozsáhlé popáleniny tehdy dvouletá Natálka. Tři maskovaní pachatelé zaútočili před půlnocí v noci z 18. na 19. dubna 2009.
Ministerstvo obrany se rozhodlo, že nový pomník pro padlé vojáky z novodobých misí nevznikne. I nadále se bude pietní místo nacházet uvnitř Národního památníku na Vítkově v Praze.
Od založení Československa uplynulo 99 let. U památníku na pražském Vítkově politici, zástupci armády i spolků položili věnce na hrob neznámého vojína. Ceremoniál byl ale oproti jiným letům kratší.