Pieta bez vojáků a veřejnosti. Vznik státu položením věnce na Vítkově připomněli Zeman, Babiš i Vystrčil
Česká republika si ve středu i přes složitou epidemickou situaci připomene výročí vzniku samostatného státu. Většina tradičních akcí ale byla zrušena a připomínky budou často spíše symbolické. Prezident Miloš Zeman večer zveřejní seznam osobností, kterým se letos rozhodl udělit státní vyznamenání. Následně vystoupí s televizním projevem. Samotný ceremoniál udílení vyznamenání byl ale přesunut na příští rok.
Vyvrcholením oslav státního svátku tradičně byl slavnostní večer na Pražském hradě, při kterém prezident udílí státní vyznamenání. I když Zeman chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie zachovat, rozhodl se nakonec na doporučení vlády své rozhodnutí změnit. Vyznamenání vybraným osobnostem udělí, převezmou si ho ale až příští rok. Prezident avizoval, že posmrtně ocení například zpěváka Karla Gotta či herce Karla Fialu, mezi vyznamenanými bude i končící ministr zdravotnictví Roman Prymula.
„Poměrně dlouho jsme čekali a doufali, že bude možné pozvat nejbližší vyznamenaným a další zásadní představitele. Poslední varianta byla pozvat pouze vyznamenané, ale to padlo minulý týden,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu Vladimír Kruliš, ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky.
„Je velmi smutné vidět Vladislavský sál prázdný v tento den,“ uvedl Kruliš. Podoba ceremoniálu, který proběhne příští rok, ještě není známá. Ve středu večer Kancelář prezidenta republiky ČR zveřejní seznam oceněných včetně krátkých medailonků. Laureáti dostanou vyznamenání fyzicky až příští rok na slavnostní ceremonii.
Neuskuteční se ani projev prezidenta, který slavnostní akt doprovází. Zeman ale projev předtočil a od 20.05 bude odvysílán v televizi
V poledne proběhlo střídání Hradní stráže, což byl jeden z mála slavnostních aktů, který ve středu za přísných hygienických podmínek proběhl. Večer bude také nádvoří Hradu nasvícené do barev trikolory. Kruliš připomněl, že vlajka, jak ji známe dnes, vznikla přesně před sto lety.
Univerzita Karlova uctí vznik republiky položením věnců o Obecního domu, kde bylo samostatné Československo vyhlášeno. Pietní akty se uskuteční také třeba v Ostravě, Pardubicích či Jablonci nad Nisou.
Individuální pieta na Vítkově
Zrušena byla také tradiční pietní akce na pražském Vítkově, kde každoročně politici a představitelé veřejného života kladli věnce u hrobu neznámého vojína. Ministerstvo obrany zrušení akce zdůvodnilo vývojem epidemické situace a souvisejícími opatřeními vlády. Politici ale podle úřadu mohou k pomníku přijít položit květiny individuálně.
Babiš po položení věnce řekl, že i v době pandemie je důležité si nejvýznamnější státní svátek připomínat. „Je důležité znovu apelovat na lidi, abychom se semkli a toto období překonali. Jsem přesvědčen, že to překonáme a vyjdeme z této doby posíleni. Že se vrátíme k úspěchům, které jsme měli, než přišla pandemie,“ uvedl.
Podobně hovořil i Vystrčil. „V minulosti jsme překonali i horší situace než pandemie, přese všechno se máme docela dobře. Pokud si to uvědomíme, začneme víc držet pospolu a víc dodržovat základní pravidla, tak si myslím, že tu současnou krizi překonáme a vyjdeme z ní třeba silnější,“ uvedl.
Hřib řekl, že republika od svého vzniku čelila řadě výzev. „Všechny zvládla překonat a jsem přesvědčen, že překonáme i tuto,“ uvedl. Za inspiraci označil nasazení a obětavost zdravotníků. Duka řekl, že situace není pro nikoho příjemná. „Ale myslím, že tento den si zaslouží naši přítomnost a vzdání úcty těm, kdo se zasloužili za vznik samostatného Československa,“ konstatoval.
Jednou z hlavních připomínek událostí z 28. října 1918 je každoročně pieta na Vítkově, letos ji ministerstvo obrany odvolalo. Politici přesto k národnímu památníku přijížděli individuálně, a to s časovými rozestupy, aby se na nádvoří památníku nepotkali. Pieta se koná bez vojenských poct, chybí čestná jednotka, nosiči věnců, vojenská hudba nebo historické prapory. Místo hlídají policisté.
Kvůli složité epidemické situaci nebyl čas příjezdu politiků předem zveřejněn, na Vítkově proto nejsou ani diváci. Zeman dorazil po 10.30 jako první. Po operaci srpnové zlomeniny ruky má nadále ortézu, při ceremoniálu využil oporu u člena ochranky. Další politici následovali ve zhruba pětiminutových intervalech.