‚Německo podporuje mír a Rusko je agresor, je to historický paradox,‘ řekl Pavel při pietě na Vítkově
Rusko se stalo agresorem a rozpoutalo v Evropě boje, které si svojí ničivostí nijak nezadají s druhou světovou válkou. Na pietním aktu k 79. výročí jejího konce to ve středu řekl prezident Petr Pavel. Je hrdý na to, že Česko nepolevuje v pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Její obránci si podle hlavy státu zaslouží respekt a veškerou pomoc. Ceremoniálu se zúčastnili i politici z obou parlamentních komor, zástupci církve i veteránských spolků.
Za druhé světové války byly zmařeny miliony životů civilistů a způsobeny škody nepředstavitelné materiální hodnoty kvůli zvrácené ideologii rasové nadřazenosti, řekl v úvodu Pavel.
Putin popáté prezidentem. V Kremlu se oficiálně ujal dalšího šestiletého mandátu
Číst článek
Díky těm, kdo se aktivně postavili na odpor zlu, mohly podle něj další generace prožít své životy v míru.
Za historický paradox označil, že Sovětský svaz byl tehdy podstatnou součástí spojenecké koalice v boji proti agresi a nyní se Rusko samo stalo agresorem a rozpoutalo na evropském kontinentu válku, která si nijak nezadá s druhou světovou svojí ničivostí na životech i materiálních hodnotách.
„Můžeme to vidět už více než dva roky každý den, jak se konflikt vyvíjí v neprospěch Ukrajiny,“ doplnil.
Naproti tomu poražené, tehdy nacistické Německo se stalo po hluboké reflexi demokratickou zemí podporující mír a stabilitu v Evropě a pomáhající i v širším okolí, řekl Pavel.
V projevu dále zdůraznil důležitost členství Česka v Severoatlantické alianci (NATO), dosáhlo tím podle něj těch nejvyšších bezpečnostních záruk v historii. Česká republika si letos připomíná 25. výročí od vstupu do aliance.
Pavel také vyzdvihl investice do obrany a bezpečnosti. „Bohužel nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, a je proto důležité, abychom tyto výdaje, byť nejsou malé, vnímali jako investici do bezpečnosti naší i našich dětí,“ dodal prezident.
Podle loni schváleného zákona bude Česká republika vynakládat každoročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu.
Pieta
Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Ústřední hudba armády zahrála státní hymnu, následně vojáci za tónů husitského chorálu přinesli historické prapory.
Piety se jako každý rok zúčastnili vojáci, hradní stráž, zástupci veteránů, církve a představitelé státu. A podruhé jako prezident republiky a zároveň velitel ozbrojených sil České republiky také Petr Pavel. Na ceremonii se také přišly podívat desítky diváků.
Rusko bude cvičit přípravu taktických jaderných zbraní. ‚Reakce na západní hrozby,‘ tvrdí
Číst článek
Jako první posléze položil věnec k hrobu neznámého vojína Pavel, po něm se přišli poklonit předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a premiér Petr Fiala (ODS).
Následovali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) či zástupci církve.
Na pietu dorazili i zástupci opozice Karel Havlíček a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (oba ANO).
Havlíček uvedl, že každá válka končí mírem. „Musí se jednat a je to pochopitelně na velmocích, i když Česká republika je součástí silného uskupení Evropské unie, je to o Spojených státech. A společně s Ukrajinou se válka musí ukončit mírovým jednáním. Myslím, že i Ukrajina se kloní k tomu, že jednání jsou nezbytná. Jsme přesvědčení, že o co dříve ta jednání budou, o to lepší pozici si Ukrajina připraví pro ukončení konfliktu,“ řekl novinářům.
Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Nad Vítkovem proletěly vojenské stíhací letouny a vrtulníky, armáda tu poprvé ukázala dvě relativně nové helikoptéry Venom a Viper.