Útočník Morata a záložník Rodri minulý týden při oslavách titulu v Madridu po finálovém vítězství 2:1 nad Anglií vedli skandování tisíců fanoušků „Gibraltar je španělský“.
„Je to opravdu škoda. Stalo se to přes noc. Mluví o tom spousta lidí a je to kousek Londýna, na který se občas trochu zapomíná,“ říká o zničeném Banksyho díle mladík, který bydlí v okolí.
Poškozené nebo posprejované soupravy nemohou z bezpečnostních důvodů České dráhy vypravit. Jejich hlídáním se tak zabraňuje případným komplikacím, které by kvůli chybějící soupravě mohly nastat.
Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.
Český účastník řekl, že bránu aktivisté pomalují třeba desetkrát, pokud to bude nutné. „Situace je tak vážná, že lidé dělají takovéto ‚voloviny‘, aby upozornili na katastrofu, která přijde,“ dodal.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že čin hnutí Letzte Generation je zavrženíhodný a že poškozuje podporu, o kterou klimatičtí aktivisté usilují.
Videa sushi-teroristů mají na sociálních sítích velký úspěch. Jednoho ze záškodníků teď řetězci Sushiro kvůli škodám žaluje v přepočtu o 10,5 milionu korun.
V pondělí se přitom u pomníku konal pietní akt pořádaný městem u příležitosti 78. výročí konce druhé světové války. Pachatel tak nejspíš poškodil pomník několik hodin předtím.
Na omítce hlavní zámecké budovy se začátkem týdne objevil velký růžový nasprejovaný nápis. Pachatele hledá policie. Správci památky uvažují, že do parku nastraží fotopasti.
Republikánský šéf Éric Ciotti označil demolici kanceláře za nátlak na to, aby poslanci jeho strany hlasovali pro vyslovení nedůvěry vládě podporované Macronem.
Vlada Von Shatsová - která pochází z Ruska, zatímco její manžel z Ukrajiny - uvedla, že jim lidé do telefonu říkali, ať umřou, a že jsou „nacisti a fašisti“.
Škody vandal způsobil hned na několika dřevěných stavbách a sochách. Na přelomu roku motorovou pilou poničil například hudební lavičku v Ratiboři, přístřešek v Hovězí a sochu medvědice u hradu Lukov.
Restaurátor Jakub Tluchoř prý vandalské projevy sprejerů podle svých slov odstraňoval z nejstaršího mostu v metropoli už několikrát, tento případ ale označil za nejrozsáhlejší.
Karlův most se opět stal cílem řádění vandalů. Pro Radiožurnál popsal mluvčí Sdružení výtvarníků Karlova mostu stav vandalismu na mostě. „Tresty za ničení památek by měly být tvrdší,“ míní mluvčí.
Bílou fontánu naplnili mýdlem, poté se vrhli i v oblečení do vody, kde si dokonce rozložili lehátka. Botami od bláta pak pošlapali nejen fontánu, ale i samotnou Shakespearovu sochu.
Protesty proti policejní brutalitě a násilí vedly v několika zemích k odstraňování soch význačných osobností z veřejného prostoru. Komu a jakou formou bychom měli vzdávat hold?
V posledních dnech se terčem vandalů stalo více soch ve Spojených státech i v Evropě v souvislosti s protirasistickými protesty. Některé sochy byly strženy, jiná města je sama odstraňují.
Čtyři muži a dvě ženy se v areálu ukryli a přečkali zde noc, což je úřady zakázáno. K vandalismu se přiznal muž z Argentiny, kterému hrozí až čtyři roky vězení.
Socha měla navíc na hlavě natažené černé tričko a na zemi byl nápis „odstranit“. Před polednem byla půl tuny těžká socha vyzvednuta na kamion a od stadionu odvezena.