U bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové Stříž mimo jiné zkritizoval „nestandardní postup odvolacího soudu“.
Státní zástupce navrhl pro bývalého předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu šest let vězení, pětimilionový peněžitý trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací.
Pražský městský soud se v pondělí začal potřetí zabývat otázkou viny bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové.
Prvoinstanční soud rozhodl, že bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta si má odpykat šest let vězení, někdejší náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová 6,5 roku.
Bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu poslal soud do vězení na šest let. Exnáměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové udělil trest šest a půl roku vězení. Verdikt není pravomocný.
Někdejší poslankyně za ČSSD Valachová označila obžalované po dopoledním jednání soudu za „zločinecké spolčení“. Výroky musela hned odpoledne vysvětlovat obhájcům obžalovaných.
Soud znovu projednával obvinění Miroslava Pelty v kauze rozdělování dotací na ministerstvu školství. Pelta říká, že s žádným žadatelem o dotaci nejednal a s nikým si nedohadoval protislužbu.
Jansta i tentokrát argumentoval tím, že ministryně s ním sama probírala detaily z činnosti úřadu. Na dotaz soudu však připustil, že pracovněprávní vztah neměli.
Bývalý šéf českého fotbalu Miroslava Pelta a tehdejší náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová si měli na základě klientelismu stanovit vlastní kritéria pro přidělování dotací.
Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR ve čtvrtek u soudu v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi zopakoval, že zásadně nesouhlasí s obžalobou. Ta ho viní ze čtyř různých trestných činů.
„Napsali jsme Policii České republiky, že jsme nikde k tomu datu, kdy jsme to napsali, nenašli žádné ztráty ani poškození,“ řekl ve středu novinářům předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Obžaloba tvrdí, že Kratochvílová v roce 2017 nezákonně ovlivňovala rozdílení dotací, a to v souladu s pokyny svého milence Pelty a na základě přání dalšího obžalovaného, šéfa České unie sportu Jansty.
Obžaloba klade Janstovi za vinu, že kvůli zvýšení státní podpory pro ČUS činil protiprávní kroky a že výši schválené částky ovlivnil přes sekretáře unie, kterého dosadil do ministerské komise.
Tehdejší šéf fotbalu Miroslav Pelta a exnáměstkyně Simona Kratochvílová skončili před třemi lety kvůli ovlivňování dotací ve vazbě. Jsou obžalováni z toho, že ovlivňovali tok financí do sportu.
Jansta po pondělním jednání soudu řekl novinářům, že je u soudu za to, že upozornil na protiprávní postup úředníka. „Jiný státní úředník mě kvůli tomu chce potrestat,“ citoval Janstu Radiožurnál.
Obžalovaná bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová zaslala soudu omluvu, že je hospitalizovaná. Soudkyně si však vyžádala stanovisko lékařů, podle nichž je Kratochvílová schopna účasti na jednání.
Tomáš Chrenek mladší, který v kanceláři začínal jako advokátní koncipient v roce 2009 a aktuálně se specializuje na obchodní právo, obchod nekomentoval.
Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu v kauze rozdělování sportovních dotací. Čelí jí pět lidí a dvě právnické osoby, uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.
Žalobci propustili z vazby Simonu Kratochvílovou, obviněnou exnáměstkyni bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové. Pominuly důvody vazby, svědci už byli vyslechnuti, informovala Česká televize.
Městský soud v Praze ponechal ve vazbě exnáměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, která byla společně s exšéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou obviněna z machinací s dotacemi.
Pražský městský soud obdržel stížnosti předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty a bývalé náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové na vzetí do vazby.