„Udělalo se několik pokusů, stále to funguje na Islandu, zkoušelo se to v Británii s pozitivními výsledky. Vidíme, že lze nastavit efektivitu tak, aby společnosti rostly stejný tempem,“ uvádí Klusoň.
Šéfredaktorka státní televize RT Margarita Simonjanová uvedla, že by ruští občané měli každý den po skončení své běžné pracovní doby nastoupit ještě na dvě hodiny do továren, kde by vyráběli munici.
V Česku se čtyřdenní pracovní týden zavedl jen v několika firmách. Jan Klusoň ze společnosti Welcome to the Jungle ale tvrdí, že by se mohlo jednat o budoucnost práce.
Zaměstnanci brněnské vývojářské firmy Phonexia pracují jen od pondělí do čtvrtka. Vedení společnosti doufá, že budou pracovníci víc odpočatí i motivovaní.
Půlroční experiment označil za největší pokus tohohle druhu na světě. Zapojilo se do něj na 70 britských firem z různých oborů. Celkem je to přes tři tisíce zaměstnanců.
Japonští zaměstnavatelé jsou průkopníci tohoto trendu, například společnost Hitachi zařadila 15 tisíc svých zaměstnanců do projektu, v rámci kterého tito lidé chodí do práce jenom čtyři dny v týdnu.
„Pevně věříme, že se to ukáže jako přínosné pro pohodu a spokojenost našich zaměstnanců a že to bude mít stejně pozitivní dopad na produktivitu podniku a zákaznickou zkušenost,“ řekl šéf firmy.
Méně času = méně odvedené práce? Právě naopak, oznámila firma po dvouměsíčním experimentu, kdy zaměstnanci pracovali čtyři dny v týdnu místo pěti. Slibných výsledků si už všimla i novozélandská vláda.